Francouzský soud pozastavil propouštění tisíců lidí z Peugeotu

Paříž - Pařížský soud nařídil dočasné zastavení restrukturalizace francouzského výrobce automobilů PSA Peugeot Citroën. Vyhověl tak odborům z divize automobilových součástek Faurecia, kteří si chtěli zajistit dostatečný prostor pro jednání. Nařízení platí do doby, než automobilka rozhovory se zaměstnanci dokončí. Peugeot plánuje propustit na 8 tisíc lidí a uzavřít továrnu nedaleko Paříže, což je ve Francii vnímáno jako poněkud kontroverzní rozhodnutí.

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën, která působí i v Česku, hodlá propustit až 8 tisíc zaměstnanců. Chce tak ukončit ztrátové hospodaření. Propouštění se dotkne hlavně Francie, kde chce automobilka do roku 2014 uzavřít svůj montážní závod v Aulnay u Paříže.

Podle francouzských médií vyzvali soud k zastavení restrukturalizace odboráři z divize automobilových součástek Faurecia, kteří tak chtějí zajistit dostatečný prostor pro jednání. Soud zastavil restrukturalizaci do doby, než automobilka s těmito odboráři dokončí rozhovory. Firma uvedla, že tyto rozhovory bez odkladu zahájí. 

Francouzská vláda již loni automobilku vyzvala, aby své plány zmírnila. Nicméně Peugeot, stejně jako jeho další evropští konkurenti, čelí slabé domácí poptávce. Automobilka PSA Peugeot Citroën je druhým největším výrobcem aut v Evropě, hned po německém Volkswagenu. Firma působí i v Česku, kde má společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota.


Renault chce ve Francii zrušit 7 500 míst

Snižování počtu zaměstnanců tento měsíc ohlásila rovněž francouzská automobilka Renault, která chce do roku 2016 ve Francii zrušit 7 500 pracovních míst. Úsporné plány francouzských výrobců automobilů vyvolaly velké napětí mezi zaměstnanci. Zhruba 500 pracovníků uskutečnilo protest před továrnou Renaultu ve francouzském městě Flins, ve které byla snížena výroba vozů Clio v důsledku přesunu produkce do Turecka. Stovky pracovníků demonstrovaly také v dalších továrnách Renaultu. Zaměstnanci PSA dnes uskutečnili protestní pochod u ústředí podniku.