Zimbabwe bylo chvíli bez peněz, v pokladně zbyly 4 tisíce

Harare - Ministr financí Zimbabwe Tendai Biti přiznal, že vláda nemá peníze na uspořádání voleb a referenda o nové ústavě. Po výplatách státních zaměstnanců zbylo minulý týden ve státní pokladně jen v přepočtu kolem čtyř tisíc korun. Ministr z toho viní společnosti, které v zemi těží diamanty a vládě neodvádějí stanovené poplatky.

Vláda, která se dostala k moci v roce 2009, ukončila léta trvající hyperinflaci tím, že zavedla americký dolar, ale ekonomika je tu stále křehká. Podle analytiků bylo dosaženo určité míry ekonomické stability, zemi ovšem trápí vysoká nezaměstnanost. „Jsme v nesnadném postavení, jsme malá ekonomika a máme před sebou velké věci. Ale ministr financí Řecka má ještě horší příběh,“ podotkl Biti.

Biti BBC sdělil, že jeho slova o tom, že ve státní kase zbylo jen pár tisíc, byla vytržena z kontextu.

„Chtěl jsem poukázat na skutečnost, že vláda nemá prostředky na financování voleb a referenda. Poukázal jsem na příklad, že jsme minulý týden skončili s pouhými 217 dolary. Následující den ale na účet přibylo 30 milionů,“ upozornil ministr.

Zimbabwe potřebuje na uspořádání voleb a referenda téměř 200 milionů dolarů. Ministři financí a spravedlnosti proto nyní dostali za úkol získat tyto finance od dárců.