Nová prognóza MF: Růst české ekonomiky jen o 0,1 procenta

Praha - Růst české ekonomiky pro letošek nebude nijak slavný. Z plánů, které předpokládaly růst ekonomiky o 0,7 procenta, zbylo velmi malé zvýšení o 0,1 procenta. Následně v roce 2014 by mělo dojít k ekonomickému oživení a ekonomika by měla stoupnout o 1,4 procenta. Všechna čísla uvádí nová prognóza ministerstva financí.

Evropu obchází pesimismus. Nejsilnější ekonomika - Německo - počítá s růstem HDP o pouhé 4 desetiny procenta. Slovenské ministerstvo financí předpovídá nejslabší růst ekonomiky od roku 2009 - o 1,2 procenta. Česko na tom není o moc lépe. „Nová prognóza znamená snížení očekávaného nominálního HDP o celý procentní bod, což by mělo představovat výpadek daňových příjmů proti rozpočtu asi o 15 miliard korun,“ konstatoval Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank. Resort ale úpravy letošního rozpočtu neplánuje. Počítá se schodkem 100 miliard korun.

„Vycházíme z posledních údajů. Snažíme se být velmi konzervativní. V roce 2013 bude česká ekonomika velmi pozvolna vystupovat z mělké recese z roku 2012. Dobrá zpráva pro spotřebitele je, že očekáváme pokles inflace. Míra nezaměstnanosti by se měla pohybovat mezi 7 až 8 procenty. Je to situace, která je obdobná ve všech zemích v Evropě. Korekce v desetinách procent je vláda schopná řešit během každodenního provozu. Neznamená to žádnou změnu ve státním rozpočtu. Co se týče domácí spotřeby, tak předpokládáme stagnaci. Nepočítáme s výrazným poklesem ani nárůstem,“ prohlásil při telefonátu do studia ČT24 ministr financí Miroslav Kalousek.


Domácí spotřeba stejně jako v loňském roce nebude výrazně klesat, ale ani neporoste. Podle nového výhledu by měla klesnout o 7 desetin procenta. V předchozí prognóze ministerští analytici počítali jen s půlprocentním poklesem. Podobně na vývoj ekonomiky nahlíží Česká národní banka. Ta očekává růst o dvě desetiny procenta.

Video Telefonát Miroslava Kalouska
video

Telefonát Miroslava Kalouska