ODS vrací úder TOP 09 a chce zrušit solidární daň pro bohaté

Praha - Občanští demokraté se snaží vybalancovat daně prosazené TOP 09. Slova ODS ze začátku týdne o tom, že zvyšování daní do voleb nepřipadá v úvahu, teď strana ještě přitvrdila. Daně mají dokonce klesat. A to hlavně lidem s příjmy nad 100 tisíc, kterým od letoška vláda zavedla speciální daň.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Viktor Chlad

„Chceme navrhnout zrušení sedmiprocentní solidární přirážky,“ říká občanský demokrat a ministr dopravy Zbyněk Stanjura. S novou strategií přichází ODS v době, kdy tým ministra financí dokončil práce na daňové reformě. Ministr Kalousek ji totiž chce spustit už příští rok. 

Reforma platná od roku 2014 daně bohatým zvyšuje

Kromě jednotného inkasního místa a zrušení superhrubé mzdy má reforma přinést i vyšší daně, a to právě pro část bohatých lidí. Lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně by si totiž nemohli odečíst základní slevu na dani téměř 25 tisíc ročně. Třeba manažer s platem 110 tisíc by tak měsíčně přišel o 860 korun. 

„Určitě budeme proti tomu. Myslím si, že jsme přijali jiná opatření, například jsme zrušili stropy na zdravotní pojištění, takže tuto skupinu už jsme zatížili dostatečně,“ míní Stanjura. Navíc v případě, že reforma odstartuje už od roku 2014, pocítí lidé změny krátce před volbami. Proto chce ODS od ministerstva financí garanci, že reforma nezvýší odvody lidí na daních.  

Vybraná ustanovení, u kterých se mění účinnost na 1. 1. 2014

  • Zrušení superhrubé mzdy. V důsledku toho bude sazba daně z příjmu fyzických osob 19 procent.
  • Zrušení výjimek (například hodnota přechodného ubytování, odchodné u vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů, odpočet členských příspěvků odborové organizaci a jiných, zkouška ověřující výsledky dalšího vzdělávání, příjmy dlužníka v reorganizaci).
  • Osvobození dividend a podílů na zisku vyplácené mezi tuzemskými poplatníky a poplatníky EU.
  • Prodloužení lhůty pro osvobození příjmů fyzických osob z prodeje cenných papírů z 6 měsíců na 3 roky. Zavedení ročního limitu 100 000 korun pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů, které nejsou součástí obchodního majetku.
  • Snížení limitu pro odpočet úroků (bytové potřeby z 300 000 korun na domácnost na 80 000 korun).
  • A další…