Provozovatelé heren nalezli způsob, jak obejít zákaz

Praha - Boj měst o zákaz hazardu narazil. Tam, kde radnice herny zakázaly, zakládají totiž provozovatelé občanská sdružení. Kdo se stane jeho členem, může hrát dál. Ke hře stačí třeba i kartička s falešným jménem. Podle ministerstva financí je tak porušován zákon, sdružení se odvolává na ústavu a v ní zaručenou odluku od státu.

Automaty blikají dál i na místech, kde je hazard zakázán. Stačí se stát členem občanského sdružení. V Praze je podobných míst hned několik. Záštitu nad nimi má občanské sdružení Život je hrou. „Já to považuji za obcházení zákona. Praha 2 jako městská část, která vyhlásila nulovou toleranci hazardu, nechce a nebude nic takového podporovat,“ prohlásila starostka Jana Černochová. 

Sdružení se ale v dopisu, kterým na stížnosti pražské radnice reagovalo, brání. „Občanská sdružení mají z ústavy zaručenou odluku od státu, který není oprávněn zasahovat do jejich vnitřních poměrů,“ míní. Ministerstvo financí je ale jiného názoru. „Občanské sdružení podle zákona o loteriích nemůže provozovat loterie a jiné podobné hry, tímto krokem se dopouští trestného činu,“ konstatoval Jan Řehola ze Státního dozoru nad sázkovými hrami. 

Pokuta může být až 10 milionů nebo lze dostat 10 let odnětí svobody. „Je to velmi společensky závadná činnost. Tam, kde legální provozovatel přijde o legální možnost podnikání, tak tato místa zaujímají tito nelegální provozovatelé,“ míní ředitel sdružení SPELOS Petr Vrzáň. 

„Čekáme na písemné vyjádření z ministerstva. Kontaktujeme vlastníky nemovitostí, snažili jsme se provádět kontroly, kontaktovali jsme také policii, to je jediná věc, kterou může městská část činit,“ míní Černochová, podle níž to není problém jen Prahy, ale i Brna nebo Ostravy. Podle Vrzáně by celou záležitost měly rozkrýt orgány činné v trestním řízení, ne ministerstvo nebo městská část.

Stát přichází až o stamiliony

Na rozdíl od občanských sdružení musejí legální herny z automatů odvádět poplatky - 20 procent z tržeb a za každý den provozu 55 korun. Státu tak mohou unikat až stovky milionů korun. „Je to řádově už asi sto provozoven,“ řekl Vrzáň. 

Jako svou adresu uvádí sdružení Život je hrou budovu, kde ho není možné najít. „Toto sdružení by tady nemělo co dělat. Není tam žádné oznámení pronajímateli, o tom, že by v tomto objektu byl podnájem pro sdružení Život je hrou,“ konstatoval mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický. Situaci už řeší i policie, na sdružení bylo totiž podáno hned několik trestních oznámení.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové