Většina žadatelů o pozastavení penze se vzdala důchodu jen na den, tvrdí ČSSZ

Praha - Převážná část z 30 tisícovek pracujících důchodců, kteří na konci loňského roku požádali o pozastavení penze, ji chtěli přestat pobírat jen na jeden den. Jen na 1. ledna se jí vzdalo 91 procent žadatelů, další čtyři procenta žádostí se týkala přerušení výplaty na dva dny. Důvodem pozastavení je to, že pracující senioři nemají od letoška slevu na dani z příjmu, pokud současně dostávají i důchod. 

Důchodci tak využili znění zákona, že „daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod.“ O tento konkrétní den si pak penzi pozastavili, aby nepřišli o roční slevu na dani ve výši 24 840 korun.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) podle své mluvčí dosud vyřídila asi třetinu žádostí. Celkem 8 511 lidem odpověděla kladně a penzi přerušila. V 863 případech pozastavení výplaty zamítla. Žádost stáhlo 695 osob. Úřad dostal jednu námitku. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už dříve prohlásil, že pokud se ho chtěli vzdát účelově jen na 1. ledna či na týden kvůli slevě, budou ji muset doplatit i s penále.

Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ

„O přerušení výplaty důchodu si zažádalo okolo 30 000 pracujících starobních důchodců. Celkem 91 procent z nich žádá pozastavit důchod na jeden den, tedy o zastavení výplaty důchodu od 1. ledna 2013 a o její obnovení od 2. ledna 2013.“


V současnosti činí sleva na dani z příjmu měsíčně 2 070 korun. Pracující důchodci ji mohou uplatnit jen tehdy, pokud nedostávají důchod. Podle zprávy k vládnímu úspornému balíku to dopadne asi na 80 000 penzistů, kteří chodí do práce. Do rozpočtu by to mohlo v příštích třech letech přinést celkem zhruba sedm miliard, jak dříve uvedlo ministerstvo financí.

Česká správa sociálního zabezpečení
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Po úsporném balíčku se do zákona o dani z příjmu doplnil text: „Daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu“.

Proti vládnímu opatření se postavila rada seniorů či odbory. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) už nabídla důchodcům bezplatnou právní pomoc, pokud by se dostali do soudního sporu se státem kvůli uznání slevy na dani. Podle vedení odborové centrály lidé jen využili své možnosti a platný zákon, aby se nepřipravili o úlevu.

Penze za leden správa už vyplatila. V případě, že se lidé vzdali důchodu na den či pár dní v lednu, měli by úřadu pak poměrnou část vrátit na účet či poukázkou. Kdyby to neudělali, ČSSZ by po nich přeplatek vymáhala.