Český trh se snaží otevřít cizincům – zelené karty budou pro víc států

Praha  Pracovní trh v Česku se víc otevře cizincům. Zvýší se počet zemí, jejichž občané budou moct žádat o zelené karty, tedy o povolení k pobytu a zaměstnání. Do nynějška o ně mohli usilovat jen lidé z dvanácti zemí, od příštího roku dostanou šanci v dalších dvaapadesáti státech. Kritici z řad zaměstnavatelů ale namítají, že dostat do Česka někoho na zelenou kartu je stejně příliš složité a v praxi to moc nefunguje.

Dělník, programátor, kuchař nebo trenér curlingu. I taková práce se dá v Česku získat na zelenou kartu. Když volné místo nevezme do měsíce nikdo z EU, jsou ve hře třetí země. Teď jich je jen dvanáct a odtud příliš velký zájem nebyl. Od příštího roku jich bude víc než pětkrát tolik – včetně asijských států.

„Těžko předjímat, zda bude větší zájem o zelené karty. Každopádně se dá říct, že počet volných míst, která lze využít pro zelené karty, tak postupně stoupá,“ tvrdí Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.


Teď jich je skoro tisíc – od roku 2009, kdy Česko začalo zelené karty vydávat, historicky nejvíc. Nabídku využilo za celou dobu fungování projektu kolem čtyř set cizinců. To je ovšem málo, říkají zaměstnavatelé.

Zelené karty prý nejsou ideální  proces je zdlouhavý

„Tak, jak je to dneska postavený, je to příliš zdlouhavý, je to velký problém pro firmy z hlediska časové a administrativní náročnosti,“ říká Zdeněk Liška, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy.


Žádat o práci z cizí země – tedy výhradně přes e-maily, telefony a formuláře – není snadné. Úřady ale vidí problém i jinde. Podle Vladimíra Řepky, mluvčího ministerstva vnitra, je problém v nezájmu ze strany cizinců i zaměstnavatelů a nynější ekonomické krizi.

Rozšířený seznam zemí pro zelené karty začne platit pravděpodobně od února 2013. O dalších změnách se bude jednat příští rok.