Panel 2013+: Všechny žádosti se kvůli chybám vracejí zpět

Praha - Všechny žádosti zájemců o dlouhodobý nízkoúročený úvěr na opravy domů z programu Panel 2013+ obsahovaly chyby. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) musel proto obdržené žádosti vrátit k doplnění, na něž mají lidé 30 dnů. Žadatelé nejčastěji zapomínali doložit účetní výkazy, z nichž je vypočítávána výše veřejné podpory. Fond na svém webu zveřejnil základní formuláře, které mohou zájemci pro podání žádostí využít.

„Není to ale tak, že bychom kvůli tomu jejich žádost odmítli. Stále ji evidujeme, a pokud ji doplní, tak o ní budeme dále rozhodovat,“ ujistila mluvčí fondu Jana Marešová. Sdružení vlastníků bytů prý nevědí, jak mají správně doložit, že s žádostí o úvěr souhlasí všichni majitelé bytů. Někteří žadatelé také špatně doložili vlastnickou strukturu, jak požaduje nový protikorupční zákon.

Rozpočet programu by se měl brzy navýšit o 250 milionů

Do pátku 1. února SFRB obdržel 31 žádostí za celkem 183,1 milionu korun. Další tři žádosti dorazily v pondělí, výši žádaného úvěru ale ještě fond nezveřejnil. Aktuální rozpočet programu činí 210 milionů korun a vedení fondu ho chce navýšit o dalších 250 milionů korun. Rozhodnout o tom má tento týden Výbor fondu, poté to musí schválit ještě vláda.

Fond začal žádosti přijímat 11. ledna letošního roku. O zvýšení rozpočtu mluvil ředitel SFRB Jiří Koliba od samého začátku. Podle něj je fond schopný připravit jen letos až miliardu korun. Fond bydlení bude mít na opravy bytových domů k dispozici také 600 milionů korun, které v podobě nízkoúročených půjček zajistí unijní podpůrný nástroj s názvem Jessica. O tyto peníze můžou ale žádat jen majitelé domů z obcí, jejichž radnice mají vypracovaný takzvaný Integrovaný plán rozvoje měst.

Program Panel 2013+ navazuje na předchozí Panel a Nový Panel, které fungovaly 11 let. Díky programům bylo v panelových domech opraveno zhruba 400 tisíc bytů.


Žádosti o dlouhodobý nízkoúročený úvěr mohou podávat vlastníci bytového fondu, tedy právnické i fyzické osoby, města a obce, družstva a společenství vlastníků jednotek. Úvěr lze využít pro opravy poruch domů, pro snížení energetické náročnosti domů, modernizaci bytových jader či opravy společných prostor.

Peníze
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Ondřej Němec

Nízkoúročené úvěry bude poskytovat přímo SFRB. Úrok bude fixován po celou dobu splácení, kterou je možno sjednat až na 30 let, a úvěr může krýt až 90 procent výdajů. Žadatel musí podat žádost před zahájením stavebních prací a minimálně po dobu pěti let dům musí sloužit k bydlení.