Vždy je lepší zkontrolovat, jestli peníze poslané složenkou přišly

Praha - Na účet neodbytných plateb České pošty jen loni přibylo 70 tisíc korun. Jde o peníze, které lidé pošlou poukázkou, ale nikdo je nepřevezme. Například Janě Touškové po dvou letech po zaplacení složenky začal adresát hrozit exekucí, s tím, že žádné peníze neobdržel. Zákaznice pošty tak musela absolvovat několikatýdenní jednání, než peníze dostala zpět.

Klientka České pošty si nechala namontovat plastová okna a doplatek 5 523 korun zaplatila poštovními složenkami. „Asi za tři měsíce se mi ozval zástupce firmy s tím, že tam mám nedoplatek. Já mu řekla, že jsem to posílala složenkou,“ vysvětluje Toušková. 

Poté ale firma začala kvůli údajnému nedoplatku hrozit exekucí, takže po více než dvou letech od zaplacení začalo pátrání. „Pošta nejen že peníze nedoručila, ale ani mi je nevrátila zpět. Tak jsme zažádali, kde ty peníze jsou. A pošta se mi za čtyři dny ozvala a řekla, že se peníze našly,“ dodává Toušková. 

Plnou částku nakonec dostala paní Toušková díky uchované složence zpět. Náklady na advokáta, které přesáhly tisíc korun, jí ale nikdo nevrátí. Pošta totiž jakákoli nařčení odmítá a tvrdí, že složenku a následně i výzvy k vyzvednutí poslala. Paní Toušková však uvádí, že do schránky žádné poukázky nedostala.

Lidé, kteří posílají peníze poštovní poukázkou, by si tak měli ústřižek archivovat po dobu deseti let. Tedy stejně dlouho, jako to dělá pošta. Odborníci také radí, že po otevření schránky je dobré prolistovat reklamní letáky, do kterých poukázky na peníze mohou zapadnout a adresát je tak nechtě vyhodí. 

Peníze, které si nikdo nevyzvedne, zůstávají na účtu pošty do deseti let, nakonec propadnou do jejího majetku.