Tržby maloobchodníků loni klesly, oživení se zatím neblíží

Praha - Tržby v maloobchodě loni v Česku meziročně klesly o 1,1 procenta. Pokles zaznamenal jak samotný maloobchod, tak i motoristické odvětví. K oživení trhu by mělo dojít na konci roku 2013 nebo v průběhu 2014. Příčinou je i slabá poptávka domácností a nízké vládní investice - ekonomika díky tomu neroste a lidé spíše šetří.

Za celý loňský rok se tržby v motoristickém segmentu reálně meziročně snížily o 2,3 procenta. Tržby za opravy motorových vozidel zůstaly ve všech čtvrtletích roku 2012 pod úrovní srovnatelného období 2011, za prodej motorových vozidel se zvýšily pouze v prvním čtvrtletí.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot loni klesly tržby reálně meziročně o půl procenta. Růst statistici zaznamenali pouze v prvním čtvrtletí, v srpnu a v říjnu. Pokles prodeje potravin, započatý v květnu 2011, pokračoval i v roce 2012.

„V loňském roce bylo o 3 pracovní dny méně. Ten nižší počet pracovních dní se právě projevil nejvíce na tržbách spojených s prodejem motorových vozidel. Ty klesly o více než 11 procent,“ tvrdí Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.

Pokles není překvapením - stejně tomu bylo i například loni v listopadu

Tržby obchodníků loni v listopadu meziročně klesly bez sezonního očistění o 1,8 procenta po říjnovém růstu o 2,2 procenta. Pokles byl ovlivněn nižším prodejem v motoristickém segmentu i v samotném maloobchodě. Tržby po očištění o sezonní vlivy se snížily proti říjnu reálně o 0,6 procenta.

„Trh v průměru očekával stagnaci. Realita je tak horší, než se čekalo. Ještě horší to však je, když se podíváme statistikům pod pokličku. Čísla jsou totiž takt trochu uměle vylepšena počtem pracovních dnů. Po očištění o počet pracovních dnů maloobchodní tržby klesly už o 3,5 procenta. To je děsivé,“ říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance.


Vývoj maloobchodních tržeb v prosinci 2012
Zdroj: ČT24

Na oživení si budou muset obchodníci ještě počkat

„Oživení by mělo přijít na konci roku 2013 nebo v průběhu roku 2014,“ řekl Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Jednotlivé roční ukazatele tržeb naleznete ZDE


Video Tržby v maloobchodu za 2012
video

Tržby v maloobchodu za 2012