Historicky první osobní bankrot v Česku má šťastný konec

Ostrava – Konec splácení dluhů teď čeká ty, kteří před pěti lety využili novinku v českých zákonech a splnili podmínky oddlužení. Historicky první osobní bankrot povolil soud v Ostravě v únoru 2008 Lucii Kopecké. Ta nejenže dokázala splatit všechny své dluhy v předstihu, ale napsala i knihu a dnes zadluženým lidem sama pomáhá.

Matka dvou dětí z Ostravy se stala prvním člověkem v Česku, který požádal soud o oddlužení. A uspěla – zachránilo ji zaměstnání v bance. „Jsem velmi ráda, že jsem dostala druhou šanci a budu moci splatit své závazky,“ slíbila tehdy po vynesení verdiktu.

A jak řekla, tak se i stalo. Lucie Kopecká dlužila téměř 800 tisíc – za nájem, teplo, telefon, ale hlavně poskytovatelům úvěrů. Více než polovinu tvořily úroky, penále a poplatky exekutorům. „Já jsem do insolvenčního řízení šla po pěti letech exekuce a po pěti letech strachu, kdy přijdete domů a máte vyměněný zámek a odvezený nábytek,“ vzpomíná.

Dnes už jsou její dluhy splacené a Lucie o svých problémech napsala knihu. Navíc školí manažery, radí dlužníkům a studuje vysokou školu. „Ona to dokázala, dokázala mít takový příjem, aby splatila své dluhy, a to dokonce v rekordním čase. Nevyužila celou dobu pěti let, jak je běžné,“ chválí Lucii Kopeckou insolvenční správkyně Věra Záděrová.

Exekutoři to stále zkouší

Splacení dluhů ale neznamená konec problémů. Jak připomíná místopředseda Krajského soudu v Ostravě Rostislav Krhut, na osvobození od dluhů po splnění podmínek oddlužení si totiž exekutoři ještě „nezvykli“. Žádný takový případ se totiž až dosud nevyskytl. Své o tom ví i první úspěšně oddlužená Češka. „I poté, co jsem oficiálně oddlužená, tak i přesto někteří exekutoři pořád vymáhají dluhy a zkouší mi zablokovat účet,“ dodává paní Kopecká.