USA zažalovaly agenturu S&P. Měla chybně hodnotit rizika hypoték

New York – Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) měla podle amerického ministerstva spravedlnosti v období před začátkem finanční krize v roce 2008 vědomě bagatelizovat rizika u hypotečních cenných papírů a známkovat je vyšším ratingem, než si zasloužily. Ministerstvo proto zažalovalo agenturu i její mateřskou společnost McGraw-Hill o více než 5 miliard dolarů (94 miliard korun). Agentura se brání, že udělení ratingu je jen vyjádřením názoru, na což má právo podle prvního dodatku americké ústavy.

Podle agentury DPA jde o zatím nejsilnější právní útok na ratingové agentury ve Spojených státech. Právě hypoteční cenné papíry totiž stály v zárodku krize, která otřásla finančními trhy a způsobila krach americké investiční banky Lehman Brothers v září 2008.

„Takovéto chování je nehorázné a je spojeno s kořeny finanční krize,“ uvedl americký ministr spravedlnosti Eric Holder. „Žaloba je důležitým krokem vpřed v naší snaze vyšetřit a potrestat chování, které podle všeho přispělo k nejhorší ekonomické krizi v poslední době,“ dodal.

HYPOTEČNÍ KRIZE

Ratingové agentury v době boomu na americkém trhu bydlení v minulém desetiletí přiznávaly komplikovaným finančním instrumentům sestaveným z hypoték různé kvality nejvyšší ratingové známky. Tím se v očích investorů stávaly tyto cenné papíry stejně bezpečné jako americké vládní dluhopisy. To přispělo ke vzniku bubliny na americkém trhu nemovitostí, jejíž splasknutí vyvolalo hypoteční a finanční krizi.


S&P podle vlády věděla, že ceny domů klesají a dlužníci mají problémy se splácením. Tyto okolnosti však nezohlednila u ratingů investičních produktů založených na hypotečních cenných papírech. Vedení S&P se údajně obávalo, že snížení ratingů by popudilo klienty prodávající takovéto investiční produkty a přimělo je k přechodu ke konkurenčním agenturám.

Žaloba odplatou za snížení ratingu USA?

S&P žalobu ještě před jejím podáním označila „za fakticky i právně zcela nepodloženou“. „Tvrzení, že jsme záměrně drželi ratingy na vysoké úrovni, ačkoli jsme věděli, že by měly být nižší, prostě nejsou pravdivá,“ uvedla agentura.

Jeden z právníků agentury S&P přitom spekuloval i o variantě, podle které je žaloba na S&P politickou odplatou za zhoršení úvěrového ratingu USA v srpnu 2011, kdy agentura jako jediná ze tří hlavních ratingových agentur Spojeným státům snížila úvěrové hodnocení. USA tak poprvé v historii přišly o svůj špičkový úvěrový rating AAA. Podle právníka se intenzita vyšetřování S&P výrazně zvýšila právě po zhoršení úvěrové známky. Resort spravedlnosti ale jakoukoliv souvislost odmítá.

Kritice kvůli příliš vysokému hodnocení hypotečních cenných papírů čelí rovněž konkurenční agentury Moody's a Fitch. „Nemůžeme komentovat záležitost S&P, protože se nás netýká. Můžeme pouze říct, že nemáme důvod k domněnce, že by se Fitch stala terčem podobného kroku,“ sdělil mluvčí agentury Fitch.

Kvůli ratingům balíků, do nichž investiční banky vkládaly podstandardní hypotéky, už na agentury podala žalobu řada investorů. Agentury se brání tím, že jejich ratingy jsou pouhými názory, které jsou chráněny prvním dodatkem americké ústavy o svobodě projevu.