ČNB drží úrokové sazby rekordně nízko - pro růst není místo

Praha - Bankovní rada České národní banky se dnes dohodla, že bude držet úrokové míry dál na rekordně nízké úrovni. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. „Rozhodnutí bylo jednomyslné,“ řekl na tiskové konferenci guvernér ČNB Miroslav Singer.

Dnešního měnového zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm členů. Rozhodnutí prý bylo jednomyslné. „Pro to, aby sazby jakkoli vzrostly, není v žádném případě místo. Teoreticky přichází v úvahu pravý opak, tedy posun na absolutní nulu nebo do záporu. Tam se ale banka pravděpodobně nepustí, protože reakce spotřebitelů je v tomto nevyzpytatelná. Spotřebitelé potřebují nalít pozitivitu do žil, dostat důvěru v budoucí vývoj ekonomiky, aby uvěřili ve schopnosti českého hospodářství a nebyli tak pesimističtí. A to se zápornými sazbami nepodaří,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Rekordní sazby prý vydrží do konce roku 2014

Na rekordně nízkých úrovních by sazby měly zůstat podle většiny ekonomů až do konce roku 2014. Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky zůstane hlavní úroková sazba beze změny do poloviny roku 2014. V letošním roce je prý spíše možné, že ČNB přistoupí kvůli snaze více uvolnit měnovou politiku k devizovým intervencím. Podle odhadů by ale přišly na řadu nejdříve ve druhém čtvrtletí.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

Ministerstvo financí a jeho prognóza vývoje české ekonomiky

Úrokové sazby jsou sice na minimu, ale stále ne a ne rozhýbat českou ekonomiku. Domácnosti peníze stále drží a vládní výdaje jsou škrceny. Vývoj do budoucna není prý příliš optimistický.

„Vycházíme z posledních údajů. Snažíme se být velmi konzervativní. V roce 2013 bude česká ekonomika velmi pozvolna vystupovat z mělké recese z roku 2012. Dobrá zpráva pro spotřebitele je, že očekáváme pokles inflace. Míra nezaměstnanosti by se měla pohybovat mezi 7 až 8 procenty. Je to situace, která je obdobná ve všech zemích v Evropě. Korekce v desetinách procent je vláda schopná řešit během každodenního provozu. Neznamená to žádnou změnu ve státním rozpočtu. Co se týče domácí spotřeby, tak předpokládáme stagnaci. Nepočítáme s výrazným poklesem ani nárůstem,“ prohlásil při telefonátu do studia ČT24 ministr financí Miroslav Kalousek.


Česká národní banka ve své nové prognóze očekává pokles HDP o 0,3 procenta. V předchozí předpovědi předpokládala růst o 0,2 procenta. Pro příští rok odhad naopak zlepšila z listopadových 1,9 procenta na 2,1 procenta.