ČEZ zahájil proti Albánii mezinárodní arbitráž

Praha - Skupina ČEZ zahájila mezinárodní arbitráž proti Albánii. Žádá náhradu škody, která jí vznikla kvůli neochráněné investici do tamní distribuční společnosti. Celková ztráta se blíží 200 milionům eur. ČEZ o kontrolu nad firmou přišel v lednu - albánský regulační úřad mu totiž odebral licenci k distribuci elektřiny.

Ještě před zahájením vlastního arbitrážního řízení budou mít obě strany možnost jednat o smíru. „Ještě je prostor pro to, aby se česká a albánská strana dohodla,“ uvedla mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová. 200 milionů eur je podle ní suma, kterou vyčíslila agentura Moody's. „Naše propočty tomu odpovídají. Zatím nelze říci, jak vysoká bude požadovaná částka,“ dodala. Podle Půlpánové zatím není jasné, jak dlouho tato jednání potrvají, ani kdy by samotné arbitrážní řízení mělo začít.

ČEZ se bude snažit v arbitrážním řízení získat zpět co největší část ze sumy, kterou do investice v Albánii vložil. Finanční ředitel společnosti Martin Novák v lednu uvedl, že vzhledem k tomu, jak se situace v Albánii vyvíjela, je pozice ČEZ pro arbitráž dobrá.

Albánie
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: GEORGI LICOVSKI

ČEZ údajně neinvestoval do rozvodné sítě

Albánský regulační úřad se rozhodl odebrat společnosti ČEZ licenci na distribuci elektřiny, protože firma údajně nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Podle ČEZu je postup albánských úřadů v rozporu s tamními zákony. Polostátní firma se loni s albánskými úřady dostala do sporu kvůli údajným dluhům.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun v dnešním kurzu) koupila 76 procent společnosti. Zbývajících 24 procent vlastní albánský stát. Loni se ale dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele. 

Elektrické vedení
Zdroj: isifa/Euro
Autor: Martin Pinkas

Po třech letech na albánském trhu zakončených rostoucími ztrátami a neshodami údajně některé albánské firmy a domácnosti dluží společnosti ČEZ stamiliony eur. Další odebírají proud rovnou načerno. Pomyslný vrchol sporu přišel loni na podzim, kdy ČEZ odstřihl od proudu místní vodárny. Soud v Tiraně ale firmě nakázal, aby vodárny opět připojila. Vyostřená situace vyústila v přípravy na odchod Skupiny ČEZ z albánského trhu, společnost dala ztrátovou divizi na prodej. 

V Albánii není zvykem za elektřinu platit

CEZ Shpërndarje se potýká se špatnou platební morálkou albánských odběratelů. Albánské prostředí je podle redaktorky internetového deníku Aktuálně.cz Zuzany Kubátové z hlediska podmínek, které panují na středoevropských trzích, nestandardní. „V Albánii je zvykem za elektřinu neplatit. Dovedu si tedy představit, že se státní podniky, po kterých ČEZ najednou chtěl, aby platily obrovské peníze, cítily velice poškozeny,“ soudí novinářka. 

Mluvčí uvedla, že investice v Albánii představuje 3,6 procenta ze všech zahraničních investic Skupiny ČEZ. Podle Půlpánové všechny zahraniční investice mimo Albánii dosahují plánované návratnosti nebo ji přesahují. Finanční ředitel ČEZu Martin Novák také v lednu řekl, že vývoj v Albánii nebude mít vliv na strategii Skupiny ČEZ. Energetická společnost se podle něj nyní soustředí na rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Polsku a v Německu a na jadernou energetiku v tuzemsku, žádné další plány na nákupy distribučních sítí na Balkáně neměla. 

Video Reportáž Jakuba Linky
video

Reportáž Jakuba Linky

Vývoj událostí:

 • Únor 2007 - ČEZ začal do Albánie přes Srbsko zkušebně dodávat elektřinu nakoupenou na maďarském trhu.
 • Počátek června 2008 - Albánská vláda přizvala ČEZ do tendru na kontrolní podíl v domácím distributorovi elektřiny. Nabídku dostaly také italský energetický koncern Enel a rakouské firmy EVN a Energie Steiermark.
 • 29. září 2008 - ČEZ vyhrál tendr na převzetí 76procentního podílu v distribuční společnosti Operatori i Sistemit te Shperndarjes (OSSH). ČEZ nabídl 102 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Nabídka Enelu měla údajně technické nedostatky a Rakušané se ze soutěže stáhli.
 • 11. března 2009 - Albánská vláda podepsala se společností ČEZ smlouvu o prodeji podílu v OSSH. Koncem dubna prodej schválil albánský parlament. V roce 2010 byla zprivatizovaná společnost přejmenována na CEZ Shpërndarje.
 • 6. května 2009 - Světová banka oznámila, že schválila fond ve výši 60 milionů eur, který bude sloužit jako částečná záruka rizik při prodeji albánského distributora koncernu ČEZ.
 • 4. července 2011 - ČEZ podepsal úvěrovou smlouvu na 100 milionů eur s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj a Mezinárodní finanční korporací na modernizaci a rozšíření distribuční sítě v Albánii.
 • Leden 2012 - Společnost CEZ Shpërndarje začala vykazovat ztrátu. Stalo se tak poté, co albánský regulátor zvýšil ceny elektřiny u státem ovládaného výrobce elektřiny o 91 procent, aniž by to distributor mohl promítnout do ceny pro koncové zákazníky. Společnosti CEZ Shpërndarje navíc hrozilo, že bude muset platit pokuty, které jí uložily albánské úřady.
 • 13. února 2012 - Server BalkanInsight napsal, že ČEZ v Albánii čelí vyšetřování kvůli údajným podvodům a účetním machinacím. Server s odvoláním na úřad albánského generálního prokurátora uvedl, že CEZ Shpërndarje účtovala fiktivní pokuty a faktury, aby následně mohla obhájit zvýšení cen elektřiny.
 • 16. dubna 2012 - Premiér Petr Nečas mluvil během návštěvy Albánie o situaci s albánským předsedou vlády Salim Berishou.
 • 30. října 2012 - Představitelé ČEZu při setkání s albánským premiérem zmínili možnost odchodu společnosti ze země.
 • 16. listopadu 2012 - CEZ Shpërndarje odpojila od elektřiny kvůli vysokým dluhům vodárny v Tiraně a dalších 31 oblastech.
 • 17. listopadu 2012 - Soud v Tiraně firmě CEZ Shpërndarje nařídil obnovit dodávky proudu vodárnám. Albánský energetický regulátor zároveň zahájil proces odebrání licence firmě.
 • 20. listopadu 2012 - ČEZ oznámil, že kvůli situaci v Albánii vznesl žádost o náhradu škody ze záruky, které mu poskytla Světová banka.
 • 17. prosince 2012 - ČEZ oznámil, že divizi CEZ Shpërndarje prodá.
 • 19. prosince 2012 - Albánská vláda uvedla, že hodlá firmě ČEZ zabránit v tom, aby prodala podíl v CEZ Shpërndarje. Zároveň oznámila, že ČEZ dluží Albánii na škodách zhruba jednu miliardu dolarů (19 miliard korun). ČEZ o výši svého údajného dluhu vyjádřil pochybnosti, protože podle něj albánská vláda nevysvětlila, z jakých položek se částka skládá.
 • 21. ledna 2013 - Albánský regulační úřad rozhodl odebrat firmě ČEZ licenci na distribuci elektřiny. Firma podle úřadu nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. ČEZ oznámil, že proti rozhodnutí podá formální protest a podnikne kroky k zahájení mezinárodní arbitráže.
 • 22. ledna 2013 - Petr Nečas označil odebrání licence společnosti ČEZ za negativní signál pro vztahy obou zemí.
 • 7. února 2013 - ČEZ zahájil proces mezinárodní arbitráže proti Albánii, která podle názoru firmy neochránila její investice do společnosti CEZ Shpërndarje.