Obchodníci: Po amnestii se zvýšil počet krádeží

Praha - Po amnestii se zvýšil počet krádeží v obchodech, tvrdí někteří obchodníci i obchodní řetězce. Podle údajů Policejního prezidia spáchali amnestovaní vězni od 3. ledna do 6. února celkem 165 přestupků a 223 trestných činů. Nejčastěji v Praze. 

V obchodech Albert se v lednu po amnestii zvýšil počet krádeží o třetinu oproti standardu. Firma musela zvýšit investice do bezpečnosti a posílit služby bezpečnostních agentur. Musela i proškolit zaměstnance na pokladnách a ostrahu. Někteří zadržení pachatelé jsou totiž agresivní. 

„Tito pachatelé tzv. drobné kriminality nemají žádné základní sociální návyky a hlavně se nechtějí nechat chytit s kradeným zbožím. I když v se některých případech snaží odcizit zboží v nižších částkách, nebojí se při odchodu z prodejny v případě pokusu o zajištění zranit prodavače nebo člena bezpečnostní služby,“ uvedl bezpečnostní manažer společnosti Ahold Jaromír Průša.

Jaromír Průša, bezpečnostní manažer Ahold:

„Reálný dopad amnestie zažívá nejen většina obchodníků, ale i normálních občanů. Právě kvůli propuštěným vězňům zažíváme rapidní nárůst krádeží ve všech prodejnách. Oproti loňsku se zvýšil počet krádeží o více než třetinu.“


Nárůst krádeží zaznamenaly i prodejny COOP. „Přesné statistiky nemáme, ale registrujeme i vyšší počet vloupání, hlavně v regionech, kde bylo propuštěno nejvíc vězňů,“ uvedl šéf řetězce Zdeněk Juračka. Podle něj se problém týká zejména severu Moravy. „Zaznamenali jsme určitý nárůst (krádeží v obchodech) zejména na severní Moravě, nedokážeme však potvrdit, že přímo souvisí s amnestií,“ uvedl i mluvčí společnosti Tesco Jan W. Dvořák. 

Policie: Krade se pořád, ale není to jen o amnestovaných

Olomoucká policie žádné nárůsty krádeží v obchodních sítích v souvislosti s amnestií nezaznamenala. „Čísla jsou ve statistikách stejná zhruba jako předtím, zvýšení tam není,“ uvedla policejní mluvčí Marie Štrbáková. Podotkla však, že naopak narostl počet vloupání do aut či krádeže kabelek. Zda to má však spojitost s amnestií, není jasné.

Policie v Libereckém kraji nezaznamenala v souvislosti s amnestií výrazný nárůst krádeží v obchodech. „Krade se pořád, ale není to jen o amnestovaných,“ řekla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Za leden zaznamenala policie deset případů, kdy se amnestovaní dopustili nějakého trestného činu. Ve čtyřech případech se dopustili fyzického napadení. Jeden propuštěný vězeň byl sám napaden a okraden o 11 tisíc korun.