Developer ECM topící se v miliardových dluzích je v konkurzu

Praha - Developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM), která v minulosti projektovala výškové budovy v Praze na Pankráci, je v konkurzu. Rozhodl o tom Městský soud v Praze poté, co největší skupina věřitelů požádala o stažení reorganizačního plánu. Věřitelé přitom konkurz považují za „jediný možný a vhodný způsob řešení úpadku dlužníka“. Firma se dlouhodobě potýká s miliardovými dluhy.

Návrh na insolvenci ECM podala začátkem dubna 2011 Česká spořitelna, poté se přidali i další věřitelé. Městský soud vyhlásil úpadek firmy hned následující měsíc a věřitelé pak firmu poslali do konkurzu v červenci téhož roku. Vrchní soud ale v říjnu 2011 rozhodnutí zrušil kvůli procesnímu pochybení.

Společnost přitom čelila insolvenci už na podzim 2010. Soud ji ale nakonec zastavil, protože navrhovatel vzal návrh zpět.


Návrh na reorganizaci poté předložila loni v srpnu věřitelská společnost Astin Capital Management Limited. Firma zastupuje držitele eurových dluhopisů v hodnotě kolem tří miliard korun. Ve čtvrtek 7. února ale vzala návrh na reorganizaci zpět.

Znalecký posudek loni na jaře vyčíslil hodnotu aktiv ECM na 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce již dříve uznal pohledávky věřitelů za 2,2 miliardy korun. Celkový objem přihlášených pohledávek v insolvenčním řízení ale činil 9,5 miliardy korun. Přeměnou reorganizace na konkurz přechází oprávnění nakládat s majetkem na insolvenčního správce.

ECM v pololetí 2012 meziročně zmírnila ztrátu na 8,1 milionu eur, tedy asi na 201 milionů korun. O rok dříve firma za stejné období prodělala 24,7 milionu eur (zhruba 611 milionů korun). Hodnota aktiv se v pololetí 2012 meziročně snížila asi o tři procenta na 103 milionů eur (přibližně 2,6 miliardy korun).

Developer ECM vstoupil na burzu v Praze v roce 2006. Krátce poté se jeho akcie prodávaly za více než 2 000 korun. Ovšem v roce 2011 před pozastavením obchodování se jejich hodnota pohybovala kolem 30 korun za kus. Společnost založil Milan Janků v roce 1991. Jedním z nejznámějších projektů ECM byla v Česku dostavba výškové budovy na Pankráci, která měla být původně novým sídlem Českého rozhlasu. Ten se jí ale v roce 2000 zbavil a ECM ze stavby udělala nejvyšší kancelářskou budovu v Česku s názvem City Tower. V roce 2009 ji stavitel prodal.


ECM drží prostřednictvím dceřiné firmy se sídlem v Hongkongu podíl v nákupním centru ECMall v Pekingu. Společnost také chtěla vystavět na Pankráci výškový bytový a kancelářský dům. Stavbu mrakodrapu ve tvaru písmene V City Epoque a sousední budovy City Epoque Office znemožnil v létě 2011 soud, který zrušil platné územní rozhodnutí a vyhověl námitkám občanského sdružení. Loni na podzim firma projekty prodala, podobně jako kancelářskou budovu Varenská office center v Ostravě.