ČSSD vzkazuje: Nevstupujtedodruhehopilire.cz

Praha - ČSSD jednoznačně vyzývá občany, aby do nevstupovali do druhého pilíře a spíše využívali třetí pilíř a jiné možnosti, jak uspořit. Z tohoto důvodu spustili webové stránky www.nevstupujtedodruhehopilire.cz.

Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky je druhý pilíř nevýhodný. Zároveň dodává, že vysoce rizikový je i pro stát. Ten totiž podle něj na jeho financování nemá peníze. Pro občany pak má být nevýhodný z toho důvodu, že na ně přenáší investorská rizika. Mimo jiné jim bere záruku, že dostanou své penze, dodává Sobotka.

Jak ČSSD kritizuje penzijní reformu:

  • Reforma prý ohrozí základní sociální potřeby občanů
  • Reforma prý povede k růstu státního dluhu
  • Reforma prý povede k dalšímu zdražování, dalšímu zhoršení podmínek pro přiznávání starobních a invalidních důchodů
  • Reforma prý ohrozí do budoucna fungování jediného důchodového systému
  • Reforma by prý způsobila rychlý růst chudoby rozsáhlých skupin starých občanů
  • Reforma prý bude výhodná pouze pro malý zlomek občanů (bohatých) a soukromé finanční společnosti

Zdroj: ČSSD


Navíc v případě, že ČSSD uspěje v příštích volbách, plánuje druhý pilíř úplně zrušit. „Chceme sloučit druhý a třetí pilíř,“ zdůraznili dnes sociální demokraté.

Co vlastně obnáší druhý pilíř?

Právě vznik druhého pilíře penzijního systému je hlavním bodem důchodové reformy z pera vlády Petra Nečase. V rámci druhého pilíře si budou moci lidé, kteří se do něj zapojí, část peněz posílat na individuální účty vedené u penzijních společností. Pro vstup do druhého pilíře, který se oficiálně nazývá důchodové spoření, se lidé mohou rozhodnout až do svých 35. narozenin. Lidem, kterým bude v době startu reformy už více než 35 let, se mohou pro vstup rozhodnout do konce prvního pololetí roku 2013.

Lidé, kteří se rozhodnou zapojit do druhého pilíře, si vyvedou tři procenta ze sociálního pojištění na individuální účty druhého pilíře. Podmínkou však je, že si dvě procenta ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění přidají ze svého. Na účty u penzijních společností tak budou podle ministerstva práce a sociálních věcí proudit nemalé sumy peněz.

Zajímá vás důchodová reforma? Podrobné informace o ní najdete v penzijním speciálu Portálu ČT24.

Ilustrační fotoPenzijní společnosti uzavřely za první měsíc zhruba 4 600 smluv o vstupu do druhého pilíře. Ve druhé polovině ledna přibýval počet uzavřených smluv rychleji než na začátku měsíce. Fondy očekávají, že do druhého pilíře vstoupí v prvním pololetí nejméně půl milionu lidí a za celý rok přibližně milion.