Evropské automobily nejsou tak šetrné k prostředí, jak se zdálo

Brusel - Osobní automobily v Evropě mají vyšší spotřebu pohonných hmot a produkují větší znečištění, než uvádějí jejich výrobci. Vyplývá to z oficiální studie Evropské komise. Výsledky studie podle agentury Reuters pravděpodobně povedou k zostření diskusí o emisních normách.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Dan Kitwood

Evropské automobilky podle studie využívají mezer v systému testování automobilů k nadhodnocování jejich šetrnosti k životnímu prostředí. „Automobily neposkytují koncovým uživatelům slibované snížení nákladů na paliva, což vede k dezinformaci spotřebitelů,“ píše se ve studii, kterou na objednávku Evropské komise vypracovaly tři poradenské společnosti.

Používání zavádějících testovacích technik, například nerealisticky hladkého silničního povrchu či pneumatik s mimořádně vysokým přenosem tažné síly, se podle studie mohlo podílet až třetinou na vykázaném snížení průměrných emisí oxidu uhličitého u automobilů v Evropské unii v letech 2002 až 2010.

Evropská komise uvedla, že nový systém testování by měl zhruba od roku 2016 minimalizovat rozdíly mezi skutečnou spotřebou a spotřebou uváděnou výrobci.

Hyundai a Kia už slíbily zákazníkům kompenzace

Jihokorejské automobilky Hyundai a Kia loni přiznaly, že u více než milionu vozů ve Spojených státech chybně uvedly příliš nízkou spotřebu pohonných hmot. Firmy slíbily zákazníkům finanční kompenzace za vyšší náklady na pohonné hmoty. „Důležité je, aby se značka dokázala po aféře rychle očistit. Potenciální ztráty jsou nepodstatné ve srovnání s potenciální ztrátou dobré pověsti značky,“ poznamenal James Yoon, analytik BNP Paribas.

Pro pátý největší automobilový koncern na světě jsou Spojené státy klíčovým trhem. Deset let v řadě tu jeho prodeje jen rostou. Kia i Hyundai tam přitom sázely hlavně na líbivé slogany o levných a úsporných vozech. „Hodnoty, které uváděly, je posouvaly tak, že byly trochu lepší než ti ostatní, takže částečně se to dá brát jako nekalá reklama,“ řekl redaktor Autoweek.cz Vladimír Rybecký.