Britové přišli s přelomovým světlem poháněným gravitací

Londýn - Tým britských výzkumníků chce chudým lidem, kteří žijí mimo dosah elektrické sítě, dopřát alternativní zdroj energie. Výzkumníci proto sestrojili zajímavý přístroj - světlo poháněné zemskou přitažlivostí. Zařízení by mohlo stát v přepočtu jen přibližně sto korun. Světlo je levnější než to ze solárních panelů a přitom bezpečnější než petrolejové lampy.

„Zařízení obsahuje generátor světla, který je umístěný v mohutném vaku. Jednotka generátoru se musí vyndat a vak naplnit, třeba štěrkem, pískem nebo hlínou. Pak se vak připevní a generátor zavěsí. Vytváří to energii, když zátěž padá k zemi. Pak to vydrží svítit asi 30 minut,“ konstatoval spoluautor projektu Jim Reeves.

I když přístroj vyzařuje světlo mnohem slabší než normální žárovka, jde především o velmi levnou technologii. Při sériové výrobě by zařízení mohlo stát jen zhruba 5 dolarů.

Přes generátor je navíc možné dobíjet i třeba baterie pro rádia. „Solární baterie se musí dobíjet energií, kterou získáte ze slunce. Teprve potom můžete díky této baterii svítit. Pro chudé komunity jsou solární panely příliš drahé. Proto bylo důležité najít co nejlevnější řešení,“ řekl výzkumník Martin Riddiford.

Bez elektrické energie je 1,5 miliardy lidí

Nejvíc lidí, kteří nemají přístup k rozvodu elektřiny, žije v Africe, Indii nebo i v odlehlých částech severní Evropy a Ruska. Celkem je bez elektrické energie třetina světové populace - přibližně 1,5 miliardy lidí.