Trendy v bydlení: Češi mají zájem hlavně o malé byty

Praha – Češi šetří nejen na nákupech spotřebního zboží, ale i při pořizování bydlení. Největší poptávka je po malých bytech. To zohledňují jak developeři, tak majitelé domů, kteří velké byty nezřídka přestavují na dva menší. Zatímco před pěti lety si lidé nejčastěji pořizovali byt o rozloze 65 metrů čtverečních, teď je to o pět metrů méně. 

I když zájem o pořízení vlastního bydlení v posledních třech letech klesá, po malých bytech je poptávka největší. To, že se lépe pronajímají a prodávají malé byty, přiznávají i developeři a bankéři. „Developeři, kteří v minulosti nakreslili své projekty tak, že obsahovaly velký počet velkých bytů, musí tyto projekty překreslit,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Finep Štěpán Havlas. „V Praze a velkých městech poskytujeme hypotéky hlavně na menší byty, tedy do 60 metrů čtverečních,“ potvrzuje zájem o menší bydlení generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Bytů se čtyřmi pokoji je v nabídce nových bytů jen desetina, naopak jedno a dvoupokojových asi tři čtvrtiny. Průměrná plocha bytů v Česku se odhaduje na 75 metrů čtverečních, tedy skoro stejně jako ve Finsku (77 metrů) nebo Velké Británii (79 metrů). Naopak Němci mají byty vetší, oproti Čechům v průměru o dvacet metrů čtverečních. Na menší ploše zase žijí Japonci, těm stačí k životu kolem 60 čtverečních metrů. 

Velké byty se dělí na menší, zmenšují se i rodinné domy   

Trendem poslední doby je i přestavba velkých bytů na menší. Například firma RPG, která v Moravskoslezském kraji vlastní tisíce bytů, už rozdělila desítky bytů. „V loňském roce jsme tímto způsobem rozdělili 75 bytů na 150 nových bytových jednotek,“ vypočetl mluvčí RPG Petr Hándl.

Zmenšují se nejen byty, ale i parcely a nově postavené rodinné domy. Ještě v 90. letech si Češi nejčastěji kupovali pozemky o velikosti 1 500 až 2 000 metrů čtverečních, loni to bylo podle realitních kanceláří kolem 600 metrů čtverečních. Zatímco před dvaceti lety se stavěly domy s obytnou plochou i 300 metrů čtverečních, teď vystačí třetinový prostor.

Dalším faktorem, který kromě financí ovlivňuje trh s bydlením, je fakt, že lidé čím dál častěji žijí osaměle a velké prostory ani nepotřebují. To je patrné třeba v New Yorku, kde se do nedávna nesměly stavět byty menší než 37 metrů čtverečních. Toto nařízení ale padlo. 

Ve světě jsou hitem také moderní garsonky s multifunkčním vybavením, které se mohou proměnit jak v ložnici, tak v obývací pokoj, nebo kout s jídelnou. Vznikají i architektonická studia, která se na multifunkční využití bytů specializují. Pro architekty není problém vytvořit třeba pro 32 metrů čtverečních 24 různých kombinací obytného prostoru. A ještě jedna věc s velikostí bytů souvisí – podle některých díky malému prostoru člověk neutrácí za zbytečnosti a má v bytě jen to, co doopravdy potřebuje.