Chalupa: Za chyby v podpoře fotovoltaiky zaplatíme až bilion korun

Praha – Čeští daňoví poplatníci mohou zaplatit kvůli špatně nastavenému systému podpory elektřiny ze solárních zdrojů až bilion korun. V pořadu Nedělní partie televize Prima to řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Výkonná ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace pak v Otázkách Václava Moravce obvinila předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou z manipulace s daty a uvedla, že se na předsedkyni regulačního úřadu připravuje trestní oznámení.

Podle Chalupy za současný stav mohou poslanci, kteří v roce 2005 zákon odhlasovali, a vláda premiéra Jana Fischera. Ta prý ve druhé polovině roku 2009 a v roce 2010 tehdy již hrozivou situaci neřešila.

„V momentě, kdy je přislíbená nějaká podpora, tak ji nelze odejmout. Můžeme se bavit o zastavení nebo zpomalení podpory pro nové zdroje z hlediska fotovoltaiky, ale více méně nemáme možnost zastavit podporu na ty zdroje fotovoltaiky, které už jsou,“ vysvětlil Chalupa a dodal: „Ukazuje to, že stanovování podpory je zkrátka v mnoha ohledech neúčelné a vede spíš ke špatnosti než k dobru.“

„Potřebujeme najít řešení, které ve svém důsledku sníží náklady daňových poplatníků, které jsou extrémní, a zároveň nevyvolá arbitráže, aby Česká republika nezaplatila tu škodu někde jinde,“ domnívá se Chalupa.

Chalupa tak reagoval na sdělení Energetického regulačního úřadu, podle kterého někteří pracovníci tohoto úřadu v letech 2005 až 2011 zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny, v důsledku čehož měly vzniknout miliardové škody. ERÚ už dal podnět orgánům činným v trestním řízení k prošetření těchto podezření, která vzešla z interního auditu.

Vitásková odmítá zveřejnit podrobnosti

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková se ale stala v OVM terčem kritiky ze strany České fotovoltaické průmyslové asociace i bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) za to, že odmítá zveřejnit jakékoliv podrobnosti z podnětu podaného 31. ledna na Městské státní zastupitelství v Praze.

Podle informací České televize se v něm uvádí, že neznámí pachatelé (pravděpodobně bývalí zaměstnanci ERÚ) „nerespektovali zákonem stanovenou podmínku doby patnáctileté návratnosti investice, kterou prováděcím předpisem (…) propočetli na délku období 12 let“.

V důsledku toho se na základě této vyhlášky například v roce 2006 vykupovala megawatthodina solární elektřiny za 13 200 korun, zatímco podle zákona měla stát 10 350 korun. Celkový neoprávněný majetkový prospěch má podle současného vedení ERÚ činit 162 miliard korun.

„Je žádoucí a zásadní, aby paní předsedkyně tato tvrzení doložila a tento audit předložila veřejnosti,“ říká výkonná ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace Zuzana Musilová, podle které lze odmítnutí Vitáskové považovat za porušení zákona o svobodném přístupu k informacím. Může to podle ní souviset i s tím, že se současné vedení ERÚ snaží zakrýt svoje vlastní chyby – například ve výpočtech, na jejichž základě Ústavní soud rozhodoval o legálnosti tzv. solární daně.

„My tvrdíme, že podklady, které ERÚ předložil Ústavnímu soudu, byly prokazatelně zmanipulované a chybné a v této věci se připravuje trestní oznámení na paní předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou pro záměrnou manipulaci s daty,“ sdělila Musilová v OVM.

Co s opotřebovanými panely?

Ministr životního prostředí také varoval, že až u některých solárních elektráren skončí životnost, hrozí nebezpečí, že po nich zůstanou nezlikvidované solární panely.

„Pravdou je, že celá řada těch fotovoltaických parků jsou parky, které jsou založeny samostatnými právnickými osobami, založenými za tímto účelem. Hrozí vysoké riziko, že až skončí životnost toho parku, tak spolu s ním skončí i právnická osoba. A pak to skončí na státu nebo na obci,“ uvažuje Chalupa.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Chalupa připustil, že i zde jde o selhání ministerstva, které v minulosti nedokázalo vytvořit zdroje peněz pro likvidaci vysloužilých solárních zařízení, jako je tomu třeba u spotřební elektroniky. Ujistil však, že situaci řeší a hledá způsob, jak zajistit dostatek peněz na budoucí likvidaci panelů.

Provozní podporu obnovitelných zdrojů chce ministerstvo skončit

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Pavel Šolc v debatě řekl, že ministerstvo chce zastavit provozní podporu obnovitelných zdrojů prostřednictvím cen elektřiny. Důvod je jednoduchý – česká ekonomika už si to nemůže dovolit. Dále bude poskytována už jen investiční podpora, která bude směřovat na nejúčinnější zdroje nebo na takové, které mají synergický efekt.

„Takže zcela nepochybně budou směřovány na vodní elektrárny, budou směřovány pravděpodobně i na některé větrné elektrárny,“ sdělil Šolc. Potvrdil také, že ministerstvo hodlá zastavit podporu pro fotovoltaické zdroje i provozní podporu bioplynových zdrojů s výjimkou těch, které například úzce navazují na živočišnou výrobu nebo bioplyn ze skládkových kalů.

To odmítá bývalý ministr Bursík. V polední debatě varoval, že kritika solárního boomu má jen posloužit tomu, aby stát přestal podporovat i další obnovitelné zdroje. „Ministerstvo průmyslu tuto negativní atmosféru hodlá zneužít k tomu, že předloží návrh novely zákona, která zastaví podporu všem obnovitelným zdrojům energie od roku 2014,“ prohlásil Bursík.