Neshody s Bruselem - ČEZ nechce prodat Počerady

Praha - Energetická společnost ČEZ bude s Evropskou komisí jednat o úpravě návrhu dohody, podle níž dobrovolně prodá některou ze svých pěti vybraných elektráren. Jejím uzavřením se má vyhnout hrozbě obří pokuty od Bruselu za omezování konkurence na tuzemském trhu. ČEZ se rozhodl neprodávat elektrárnu Počerady, která je v původní pětici. Napsala to dnešní Mladá fronta DNES (MfD).

Bruselu se podle deníku v nabídce nelíbila černouhelná elektrárna Dětmarovice, jejíž případný prodej neřeší původní důvod vyšetřování, tedy omezování vstupu nových hráčů do výroby elektřiny z hnědého uhlí. „Ano, budeme o našem návrhu znovu jednat,“ řekl MfD generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

Návrh dohody vycházel z loňského požadavku EU, aby ČEZ dobrovolně prodal výrobní kapacitu o velikosti 800 megawattů, a Evropská komise s ním za to nezahájí správní řízení. ČEZ udělal seznam odpovídajících zdrojů a na prodej měla být buď elektrárna Počerady, Chvaletice, Dětmarovice, nebo případně dvě menší Mělník III a Tisová.

Elektrárna Dětmarovice
Elektrárna Dětmarovice

Vyšetřování komise bylo zahájeno na základě stížnosti těžební firmy Czech Coal ovládané finančníkem Pavlem Tykačem. ČEZ firmě údajně bránil v získání povolení ke stavbě vlastní elektrárny. Czech Coal nyní připravuje s ČEZem dohodu o dlouhodobých dodávkách uhlí, která řeší i budoucí vlastnictví Počerad, o něž měla těžební firma zájem. ČEZ je teď sice neprodá, ale Czech Coal na ně zřejmě dostane výhledově, po roce 2024, předkupní právo.

ČEZ tvrdí, že se rozhodl Počerady neprodávat nejen kvůli připravovanému kontraktu, ale hlavně proto, že se mu zdály nízké cenové nabídky. Czech Coal údajně nabízel 16 miliard korun, nabídku podal i Energetický a průmyslový holding.

ČEZ
ČEZ

Prodej Dětmarovic se blíží

Z upravené nabídky ČEZu pro Brusel tak podle MfD asi zmizí Počerady a Dětmarovice budou v nabídce spolu s hnědouhelným zdrojem, třeba menší Tisovou. Určitě v nabídce zůstane elektrárna Chvaletice, o kterou má zájem jak EPH, tak i Czech Coal. ČEZ je přitom zatím nejdále s prodejem Dětmarovic. Nejvyšší nabídku podala moravská firma Gazkontrol za 1,2 miliardy korun, dalším zájemcem je EPH.