Britové utratí za školky čtvrtinu příjmu. Přijít má nyní změna

Londýn - Průměrná rodina ve Velké Británii utratí za předškolní vzdělání svých dětí zhruba čtvrtinu příjmu. Tamní ceny jsou totiž jedny z nejvyšších v Evropě. Vláda proto slibuje, že školky a jesle zlevní. V rámci připravovaných změn chce zvýšit také počet kvalifikovaných učitelů.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

Víc dětí na jednoho učitele - to je plán britských zákonodárců, jak zajistit levnější a dostupnější mateřské školky a jesle. Učitelé tak budou muset mít víc znalostí, aby zvládli pečovat o větší počet předškoláků. „Chceme zvýšit nejenom počet učitelů v mateřských školkách, ale také jejich kvalifikaci. Tím se výchova zkvalitní a malé děti dostanou to nejlepší,“ prohlásila ministryně školství Elizabeth Trussová. 

Rodiče často utrácejí podobné peníze jako za hypotéku

Britové jsou v cenách za předškolní vzdělání na druhém místě v Evropě. Ještě dražší je ve Švýcarsku, kde rodiče utratí zhruba polovinu svého platu. Naopak nejlevnější školky mají Řekové - zaplatí za ně přibližně jen tři procenta z příjmů. „Mám to jako druhou hypotéku. Vlastně teď platím za školku víc než za hypotéku, to je velká částka. Ale je to prostě cena za to, že svému dítěti dopřávám kvalitní péči,“ poznamenala Rachel Parangiová z Velké Británie. 

Přestože rodiče ve Velké Británii zaplatí za školky dost peněz, platy tamních učitelů a vychovatelů jsou poměrně nízké - v přepočtu necelých třicet tisíc korun měsíčně. Pro srovnání - například v nedalekém Nizozemsku si vychovatelé vydělají dvakrát tolik, zato v Česku jen něco málo přes dvacet tisíc korun.