Obchodníci si v Bruselu stěžují na kontrolu potravin a alkoholu

Praha - Původ a pohyb potravin a alkoholu není v Česku stoprocentně dohledatelný. Zdejší legislativa totiž nenařizuje povinně evidovat tržby, a nepoctiví obchodníci tak mohou snáze prodávat nelegální výrobky. Tvrdí to Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), který proto podal Evropské unii podnět k posouzení situace. Ministr zemědělství Petr Bendl v ČT označil jednání svazu za neférové.

Podle svazu obchodníků současný stav prakticky vylučuje efektivně vysledovat případný prodej nelegálně vyrobených či dovezených komodit. Povinnost mít zaveden systém umožňující sledovatelnost původu potravin ukládá potravinářům evropské nařízení z roku 2002.

Juračka: Stát reagoval nedostatečně na metanolovou aféru

"Nedávná tragédie na českém trhu přitom prokázala, že pokud by byly ze strany státu vytvořeny podmínky pro plnohodnotnou kontrolu citovaného článku nařízení, mohla mít
tzv. kauza Metanol nesrovnatelně méně závažný dopad (čtyři desítky obětí na lidských životech) či se jí dalo dokonce z větší části předejít," uvádí SOCR v dopise adresovaném Bruselu. Kontrola by se podle šéfa svazu Zdeňka Juračky měla týkat například podmínek, za kterých probíhá nákup a prodej alkoholických nápojů, a objasnit, proč v Česku nefunguje revize tržeb.

Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Zdeněk Juračka"Písemný dotaz Evropské komisi není snahou vytvořit napětí v ČR a stěžovat si v Bruselu, ale jde o žádost o posouzení našeho názoru, jak řešit popsanou situaci na českém trhu a zdali je za stávajícího stavu možné dokonale provádět kontrolu výše zmiňovaného nařízení.


Metanolová aféra vypukla loni v září. Kvůli otrávenému alkoholu bylo ke konci loňského roku potvrzeno 39 úmrtí. Poškozených, tedy lidí, kteří požili otrávený alkohol, je celkem 124. „Podali jsme to proto, protože jsme se od metanolové aféry nedovolali u státních činitelů a politiků toho, aby se současným stavem něco udělali,“ vysvětlil Juračka v Českém rozhlasu.

Ministr Bendl nebyl o poslání stížnosti do Bruselu předem informován, jednání svazu tudíž považuje za neférové. „Já jsem materiál neobdržel, přestože se svazem komunikujeme poměrně intenzivně. Vůbec nevím, o čem svaz obchodu mluví,“ prohlásil v rozhovoru v ČT. Petr Bendl zdůraznil, že se schází pracovní skupiny, které řeší vztah ministerstva zemědělství a řetězců a tam žádnou stížnost nezaznamenal.

S problémem nekvalitního alkoholu se podle ministra zemědělství musí potýkat nejen jeho resort, ale i například ministerstva financí či průmyslu a obchodu. Právě tyto dvě instituce prý mohou evidenci tržeb nařídit. „Těžko se mi vyjadřuje k materiálu, který nemám,“ dodal Bendl.

Ve Vítkově na Opavsku objeven tuzemák s propanolem

Zrovna dnes odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) další alkohol, který obsahoval denaturační činidlo. Výrobek s názvem Fleret Tuzemák 37,5%, který se etiketou hlásil k výrobci Fleret Trade, inspektoři objevili ve Vítkově na Opavsku. Kontrola proběhla začátkem minulého prosince, SZPI výsledek zveřejnila na svém webu potravinynapranyri.cz.

Z oběhu bylo staženo 58 půllitrových láhví. Zkoumaný vzorek obsahoval 668 miligramů 2-propanolu na litr čistého alkoholu," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva a doplnil, že nejde o množství, které by mohlo akutně ohrozit zdraví člověka. Zákon však jakoukoliv přítomnost denaturačního činidla zakazuje. Firma Fleret Trade s. r. o., jejíž etiketa byla nalepena na láhvi s kontaminovaným alkoholem, má sídlo ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Inspekce rum koupila v prodejně TEMPO ve Vítkově.