Němečtí poslanci chtějí povolit těžbu břidlicového plynu

Berlín - Poslanci německé vládní koalice chtějí ještě před zářijovými parlamentními volbami ukončit moratorium na těžbu břidlicového plynu. Ve svém posledním čísle o tom píše týdeník Der Spiegel. Německý ministr životního prostředí ovšem upozornil, že v dohledné době nelze s touto variantou počítat.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Vladimír Šimíček

Plyn z hlubokých břidlicových hornin se těží metodou „frakování“, což je kombinace hydraulického štěpení hornin a horizontálního vrtání v hloubkách. Zeleným aktivistům se v Evropě podařilo proti této metodě vzbudit odpor značné části veřejnosti tvrzeními o ohrožení podzemních vod a některé země v čele s Francií na tuto metodu uvalily moratorium.

Odstartovat těžbu břidlicových ložisek v zemi požadují poslanci konzervativních stran CDU a CSU a liberální FDP. Ti se už podle Spiegelu dohodli na klíčových regulačních opatřeních, aby do budoucna rozptýlili obavy veřejnosti. „Nemůžeme si dovolit ideologický zákaz, protože frakování může být součástí našich energetických potřeb,“ poznamenal mluvčí poslanecké frakce FDP pro životní prostředí Michael Kauch.

Koalice podle Spiegelu pověřila ministerstvo životního prostředí a ministerstvo hospodářství, aby do příštího týdne předložila své návrhy na regulaci těžby břidlicového plynu. „Chceme to mít hotovo do konce tohoto parlamentu,“ doplnil Kauch.

Spolkový ministr životního prostředí Peter Altmaier dnes v rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že vláda připravuje opatření pro to, aby těžba plynu z břidlic byla podřízena regulacím. Dodal ale, že by nikomu neradil, aby v brzké době usiloval v Německu o těžební licenci.

V USA způsobily břidlice energetickou revoluci

USA se v posledních letech díky rozvoji břidlicových ložisek staly největším světovým producentem plynu a brzy jej začnou vyvážet. Levný a relativně čistý plyn transformoval celý americký energetický trh, posílil konkurenceschopnost amerického průmyslu a začíná mít zahraničněpolitické dopady. V Evropě zahájily přípravy k těžbě nového zdroje Polsko, Británie, Ukrajina, Rumunsko a Litva.