Daňové úlevy jen pro firmy za hlídání dětí, ovšem ne za kratší úvazky

Praha - Firmy nejspíše do voleb nebudou mít šanci použít úlevy na pojistném či dani za zaměstnávání rodičů malých dětí na částečný úvazek. Přitom právě tyto výhody slibovala vláda v programovém prohlášení a v koaliční smlouvě. Přestože zaměstnavatelé zřejmě nakonec daňovou úlevu dostanou, půjde jen o náklady za hlídání dětí pracovníků. Úlevy má upravit zákon o dětské skupině, který chce kabinetu předložit ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09).

„Další zákony, zejména věcné záměry zákonů, už předkládat nebudeme. Stihla by se (do voleb) daňová úleva pouze v případě umísťování dětí do dětských skupin. Jinak plošně ne,“ potvrdila ministryně. I když Müllerová považuje zkrácené úvazky za „jeden z hlavních momentů“ prorodinné politiky a ke sladění práce a rodiny, chystané úlevy se na ně v současné podobě zákona nevztahují. Podporu částečných úvazků chce šéfka ministerstva práce a sociálních věcí probrat na tripartitě se zaměstnavateli.

Sladit soukromý a pracovní život měl pomoci zákon na podporu rodiny. Právě ten měl zvýhodnit zkrácené úvazky pro rodiče či ty, kteří pečují o nemohoucí členy rodiny. Ministerstvo práce mělo obrysy normy původně předložit do konce září. Z plánů předpis ale vypadl. Nestihl by se totiž do voleb připravit a prosadit. Své legislativní záměry po rozhodnutí vlády zredukovala i ostatní ministerstva.

  • Mateřská škola
    Mateřská škola zdroj: ČT24
  • Peníze
    Peníze autor: Hynek Glos, zdroj: ISIFA/Lidové noviny

Přitom vláda Petra Nečase po svém nástupu ve svém programovém prohlášení a v koaliční smlouvě uvedla, že podpoří rozvoj služeb péče o děti a zaměstnávání rodičů, postižených a pečujících lidí. „Stát uleví firmám na sociálním pojištění 7 200 korun ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do šesti let, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované,“ uvedla tehdy ve smlouvě koalice. Podobné vyjádření je v programovém prohlášení vlády. V něm stojí i to, že kabinet podpoří rozvoj firemních školek a dalších forem hlídání dětí.

Zde najdete kompletní znění programového prohlášení vlády.