Triky prodejců - energetický štítek úsporné bydlení nezajistí

Praha - Povinnost uvádět při prodeji nemovitosti její energetickou náročnost platí teprve od ledna a už se objevují případy, kdy na tom chtějí lidé vydělat. Potvrzují to firmy vydávající tzv. energetické štítky. Na pozoru by měli být zájemci o nové bydlení zejména tehdy, kdy majitelé starších budov inzerují, že dosáhnou na nejúspornější energetickou třídu A.

Nabídek na prodej nemovitostí slibující nejvyšší úspory na energiích se v posledních týdnech vyrojily desítky. Jenže ne každé bydlení tuto energetickou třídu splňuje. „A třída v podstatě znamená nízkoenergetický dům. Aby dům měl třídu A+, musel by samozřejmě na první pohled vypadat úplně jiným způsobem, než inzerují nabídky,“ upozorňuje Luděk Lošťák, ředitel firmy Comfort Space, která energetické průkazy uděluje.

Hlavní zádrhel při hodnocení energetické náročnosti bydlení spočívá v tom, že v případě domů se štítek musí při prodeji předložit ihned, u bytů platí přechodné období a majitel může náročnost prokázat pouze účty za elektřinu za poslední tři roky. „To přechodné období v zásadě nikoho nenutí ten zákon dodržovat,“ připustil šéf Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný. „Aniž by lidé vynakládali prostředky na energetický audit, tak si raději to kritérium tipnou,“ doplnil.

Obavy z podvodů potvrzují i přesná čísla. Zatímco od začátku roku bylo vydáno pouze 850 energetických průkazů, k prodeji se nabízí více než 5 tisíc nemovitostí.


Dalším trikem, jak obcházet nový zákon, a uvádět tak kupující v omyl, je snaha ovlivňovat auditora, který o přidělené energetické třídě rozhoduje. Majitel domu si při objednání energetického průkazu de facto diktuje, jaké hodnoty má jeho dům splňovat. Tyto zkušenosti potvrzuje i Lošťák. „Vlastník si u nás objednával průkaz a již dopředu nám deklaroval, jaké hodnoty by rád měl zpracovány v průkaze. Na takovéto návrhy samozřejmě vůbec není možné přistoupit,“ zdůraznil.

Za podvody až pokuta 100 tisíc

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se lidé, kteří tímto způsobem šidí kupující nebo informace vůbec neuvádějí, vystavují možnému postihu. K udělení pokuty, jež se může vyšplhat až do částky 100 tisíc korun, ale dosud nedošlo. „Prozatím nebyly Státní energetickou inspekcí uloženy žádné pokuty,“ uvedl Pavel Gebauer, ředitel sekce energetiky MPO. Pokud si kupující není jistý a chce nechat energetický štítek přezkoumat, může se obrátit na Státní energetickou inspekci.