Rusko pokračuje v zákazech dovozu, nynější se týká české drůbeže

Praha - Rusko v uplynulých týdnech postupně zakázalo dovoz drůbežího masa ze tří krajů České republiky. Informaci potvrdila Státní veterinární správa (SVS) a ministerstvo zemědělství (MZe). Důvodem je výskyt pseudomoru drůbeže známý také jako Newcastelská choroba. Zákaz má platit tři měsíce. Česko jej bude konzultovat s Evropskou komisí.

Již v lednu Rusko zakázalo dovážet drůbež ze Středočeského a Moravskoslezského kraje, od 7. února platí zákaz i pro Olomoucký kraj. Podle informací, které již dříve zveřejnila SVS, byla nemoc v polovině prosince diagnostikována v chovech holubů na Mladoboleslavsku a v Moravskoslezském kraji, následně také u volně žijících hrdliček na Kolínsku a naposledy u volně žijících ptáků v Olomouckém kraji.

Nemoc může způsobit hromadné úhyny drůbeže, pro člověka ale není nebezpečná. Majitelé některých větších chovů mají dlouhodobě povinnost vakcinace ptáků.

Závažné virové onemocnění způsobuje u domestikovaných i volně žijících ptáků trávicí, dýchací a nervové potíže s rizikem následného úhynu. Nemoc může postihnout slepice, krůty, bažanty, holuby či křepelky. Onemocnění se zřídka objevuje i u kachen a hus, vnímaví jsou vůči němu i pštrosi a mnoho druhů volně žijících ptáků. Nemoc byla v tuzemsku předtím naposledy zjištěna v chovu holubů v roce 2007, ve velkochovu drůbeže v roce 1998.


Ředitel olomoucké krajské správy SVS Aleš Zatloukal informoval, že v Olomouckém kraji mají povolení k vývozu drůbežího masa do Ruska pouze dvě firmy, které ale na ruský trh zatím neexportovaly. Problémy s vývozem do Ruska podle něj mohou mít i tuzemské firmy vyrábějící krmiva pro hospodářská či domácí zvířata, pokud k jejich výrobě používají masokostní moučku z drůbeže pocházející z Olomouckého, Moravskoslezského či Středočeského kraje.

Výrobci před vývozem do Ruska musí prokázat, že jejich krmiva neobsahují masokostní moučku z oblastí zasažených pseudomorem. „Jinak nic nevyvezou, nebo pouze krmiva bez obsahu drůbežího masa,“ upozornil Zatloukal.

Terčem vlny ruských zákazů se stalo i Německo a Spojené státy

Rusko sahá k zákazům dovozu potravin poměrně často. Například minulý týden zakázalo dovozy mraženého hovězího, vepřového a drůbežího masa z Německa. Jeho příčinou je výskyt takzvaného Schmallenbergova viru.

Rusko už v prosinci loňského roku zakázalo dovoz masa z USA, které obsahuje ractopamin. Tato přísada, která se zvířatům dává do jídla, umožňuje snížit obsah tuku v hovězím a vepřovém mase. Podle výzkumníků ale může ractopamin ovlivnit lidský kardiovaskulární systém a v některých případech způsobit otravu. Zakázán je ve 160 zemích včetně Číny nebo právě Ruska. Informoval o tom server english.pravda.ru.

Spojené státy ovšem považují zákaz dovozu masa za politický tah. Podle amerických analytiků tak Rusko reagovalo na přijetí Magnitského zákona Senátem 6. prosince. Tento zákon byl namířen proti ruským úředníkům, kteří se podle Washingtonu podíleli na smrti advokáta Sergeje Magnitského, a obsahuje mimo jiné finanční sankce.