Privatbanka ze skupiny Penta kryla podezřelé transakce, dostala pokutu

Bratislava - Slovenský peněžní ústav Privatbanka, který patří finanční skupině Penta, dostal pokutu ve výši 55 tisíc eur (zhruba 1,4 milionu korun). Úřadům totiž nenahlásil podezřelé finanční transakce svých klientů, jak informoval list Sme. Privatbance přitom za porušení zákona hrozila podle exministra vnitra Daniela Lipšice, pod jehož vedením policie za minulé vlády zahájila řízení vůči bankovnímu domu, až ztráta bankovní licence. Současně Penta čelí v zemi také podezření z korupce.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Tomáš Benedikovič

Podle zpravodajské jednotky slovenské finanční policie nedodržela Privatbanka zákon o boji proti praní špinavých peněz, když neohlásila například neobvyklé převody peněz z Malty na Slovensko. Ty uskutečnil kontroverzní podnikatel Marián Kočner, který se stal v minulosti známým kromě jiného díky neúspěšnému pokusu o převzetí nejsledovanější televize Markíza pomocí pracovníků bezpečnostní služby. Kočner navíc v minulosti tvrdil, že šlo o peníze z jeho podnikatelských aktivit. Na podezřelý převod upozornily úřady na Maltě.

Privatbanka se ještě může odvolat k Nejvyššímu soudu

Přitom Privatbanka, která patří k menším peněžním ústavům, pochybení v případu opakovaně odmítla. Podle jejích zástupců odpovídaly převody peněz podnikatelským aktivitám Kočnera. Za nedostatky při dodržování zákonů Privatbanka dostala pokutu už v minulosti; toto rozhodnutí o uložení sankce peněžní ústav napadl u soudu. Nyní má banka ještě možnost odvolání k tamnímu Nejvyššímu soudu.

Slovenská Penta se loni dostala do centra pozornosti medií i veřejnosti po zveřejnění údajných dokumentů tajné služby, podle kterých v letech 2005 a 2006 uplácela politiky a vysoké úředníky výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Obří korupční aféra nazvaná Gorila podle označení spisu, jenž unikl na internet, zasáhla i do kampaně před loňskými předčasnými parlamentními volbami. Pravost informací ze spisu dosud ovšem potvrzena nebyla, Penta nekalé jednání popřela. Případem se zabývá zvláštní vyšetřovací tým, který dosud nikoho neobvinil.