Less & Forest žádá po Lesích ČR přes 6 miliard

Hradec Králové - Firma Less & Forest a insolvenční správkyně žádají po firmě Lesy České republiky (LČR), aby jim zaplatila sumu ve výši 6,36 miliardy korun. Státní podnik uplatněné nároky neuznává, jak uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

V minulých dnech podaly Less & Forest a insolvenční správkyně v rámci insolvenčního řízení společně dvě žaloby o zaplacení zhruba 6,36 miliardy korun. Podle Boublíka se LČR měly podle žalob o uvedenou žalovanou částku na úkor společnosti Less & Forest bezdůvodně obohatit.

Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR 

„LČR považují obě žaloby za ryze účelové s tím, že mají jediný cíl - šokovat výší uplatněného nároku a tím odklonit nežádoucí pozornost od situace společnosti Less & Forest.“


Podle žalujících stran měl údajný nárok vzniknout z důvodu neplatnosti lesnických smluv. „Tedy těch smluv, které Less & Forest dlouhodobě plnil a v jejichž případě se tři měsíce před podáním obou dvou předmětných žalob domáhal pokračování v jejich plnění návrhem na vydání předběžného opatření,“ říká mluvčí Lesů ČR.

Lesy: Nároky Less & Forest a insolvenční správkyně jsou pouhá fikce

Lesy považují nároky za pouhou fikci, která nemá vůbec žádnou oporu ani v právu. „Z prvních reakcí soudu, k němuž byly žaloby podány, jakož i z reakcí některých členů věřitelského výboru, je patrno, že tento názor LČR nesdílejí jako jediné. Soud již označil žaloby za neurčité, někteří členové věřitelského výboru za neobvyklé,“ uvedl Boublík. Věcí se bude na svém jednání 21. února zabývat i dozorčí rada Lesů ČR.

V insolvenci se holdingová společnost Less a její dceřiná firma ocitly loni na podzim. Později se v úpadku ocitla i společnost Less & Timber. Na konci ledna věřitelé lesnické společnosti Less & Forest na schůzi u Krajského soudu v Praze rozhodli, že úpadek této firmy bude řešen reorganizací. 

Firmy skupiny Less dluží bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy. Současně mají závazky z faktoringových smluv zhruba 311 milionů a závazky z bankovních záruk přibližně 493 milionů.