Poslanci podpořili možnost opakování pracovního poměru na dobu určitou

Praha – Sněmovna dala v prvním čtení zelenou senátní novele zákoníku práce, podle které bude možné pracovní poměr na dobu určitou opět uzavírat opakovaně bez časových omezení. Platit to ale má jen pro určitý okruh pracovníků, podmínkou má být také dohoda zaměstnavatele s odborovou organizací. Předloha nyní míří do sněmovního sociálního výboru.

Novela má podle předkladatelů zpružnit trh práce, snížit nezaměstnanost a zlepšit konkurenceschopnost firem. Autoři předlohy z řad ODS a ČSSD doufají, že nová pravidla uvítají zejména zemědělské podniky a stavební firmy. Umožní jim totiž nabírat sezonní zaměstnance, aniž by museli dodržet tříletou lhůtu od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou. Zaměstnanci na dobu určitou by také měli být příjemci všech výhod, které zaměstnavatel poskytuje.

Novela by též měla přispět k tomu, aby zaměstnanec na dobu určitou přesně věděl, kdy mu zaměstnanecký poměr skončí. Může být zároveň domluveno i to, kdy zase začne, protože tyto poměry bude možné sjednávat jen v případech, kdy si to vyžadují provozní podmínky nebo má práce zvláštní charakter.

Právník: Lepší opakovaný pracovní poměr než žádný

„Je to pozitivní legislativní počin, který může zabránit propuštění řady zaměstnanců, zejména ve výrobě, pracujících na smlouvu na dobu určitou. Nynější legislativa dostatečně nereflektuje praxi v podnicích,“ komentoval schválení novely partner advokátní kanceláře White & Case Ladislav Smejkal. Změna podle něj uleví firmám, ale pomůže také lidem, kteří v nich pracují. Domnívá se, že i pro ně je lepší mít neustále se opakující pracovní smlouvu na dobu určitou než nemít práci vůbec.

Z právního pohledu se ovšem Smejkal vyjádřil k novele kriticky, protože u firem, kde nepůsobí odborová organizace, umožňuje nastavení řetězení dle jejich vlastního uvážení pouze vnitřním předpisem. To prý může vést ke zneužívání ze strany zaměstnavatelů.

Senátor Miloš Vystrčil (ODS) poznamenal, že se na úpravě dohodli zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, je prý pro obě strany výhodná. Námitky neměla ani vláda. Podle Stanislava Grospiče (KSČM) je ale novela kontraproduktivní; může se podle něho snížit ochrana práv zaměstnanců.

Novela zákoníku platná od loňského ledna stanovila, že pracovní smlouva na dobu určitou by neměla přesáhnout tři roky, dříve maximální doba činila dva roky. U stejného podniku by se také neměla opakovat víc než dvakrát po sobě.