Maďarsko se po dvou letech vrátilo na kapitálové trhy

Budapešť – Maďarsko, nejzadluženější země střední Evropy, získalo prodejem dluhopisů se splatností pět a deset let celkem 3,25 miliardy dolarů (asi 61,2 miliardy korun) dolarů a bude podle agentury Reuters nyní schopné financovat provoz státu i bez pomoci Mezinárodního měnového fondu (MMF). Vláda by tedy měla bez finančních problémů přečkat i volby, které připadají na příští rok. Maďarsko bylo od mezinárodních kapitálových trhů odpojeno celkem dva roky.

Maďaři podle služby IFR, která je součástí informační společnosti Thomson Reuters, prodali pětileté dluhopisy v objemu 1,25 miliardy dolarů. Další dvě miliardy dolarů získali za prodej dluhopisů se splatností deset let. Podrobnosti k prodeji dluhopisů, včetně alokace a cen, ve večerních hodinách stále nebyly známy.

Maďarsko je nejzadluženější zemí střední Evropy. O poskytnutí záložního úvěru se Budapešť sice snažila jednat s MMF i Evropskou unií, jednání však loni skončila kolapsem. Maďaři nebyli ochotní přistoupit na některé požadavky, například na to, aby zrušili bankovní daň.

Země si chce letos na mezinárodních kapitálových trzích vypůjčit celkem čtyři až pět miliard eur, aby mohla refinancovat splatné závazky. Vzhledem k tomu, kolik peněz už si dnes Maďarsko zajistilo, je splnění tohoto cíle podle analytiků velmi reálné. „S tou dnešní emisí bude vláda pravděpodobně schopna zajistit si financování až do voleb i bez pomoci MMF,“ poznamenal analytik finančního ústavu MKB Bank Zsolt Kondrat.

Orbánovi to pomůže

Maďarský premiér Viktor Orbán, jehož nekonvenční hospodářská politika je terčem kritiky ze strany mezinárodních věřitelů a investorů, se začátkem příštího roku bude muset postavit před voliče. Návrat na finanční trhy mu proto podle analytika Petera Kreka z koncepčního centra Political Capital „politicky rozhodně prospěje, protože jeho cílem je vyhnout se situaci, kdy by se musel před volbami za každou cenu dohodnout s MMF“.

„On chce v nekonvenční hospodářské politice pokračovat, je zde ale i symbolický prvek: bojuje za národní suverenitu a nemůže si dovolit se vzdát měnovému fondu,“ dodal Kreko.

Maďarsko musí v letošním roce umořit splatné závazky v objemu 5,12 bilionu forintů (asi 445 miliard korun).