Ortel nad anonymními akciemi ještě nepadl, je za tím Suchánkův návrh?

Praha – Vládní návrh o regulaci anonymních akcií se dostal až do třetího čtení, dnes se o něm ale nakonec nehlasovalo. Oficiálním důvodem má být absence ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který se prý chtěl hlasování zúčastnit. Podle informací serveru Aktuálně.cz je ale pravou příčinou boj o hlasy. Situaci totiž zkomplikoval pozměňovací návrh poslance ODS Pavla Suchánka. Jeho návrh jde přitom proti záměru celého zákona. Podle Suchánka by musely všechny nové akcie být neanonymní, ty stávající by ale anonymními mohly zůstat.

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se rok od účinnosti zákona transformovaly na akcie na jméno. Firmy každopádně budou muset své akcionáře odkrýt.

Jinou úpravu ale ve druhém čtení navrhl právě šéf rozpočtového výboru Suchánek, který chce, aby už vydané anonymní akcie mohly dál existovat. Pokud by se ovšem taková společnost chtěla ucházet o veřejnou zakázku, musela by své vlastníky odkrýt.

„V případě přijetí zákona v podobě pozměňovacího návrhu pana poslance Suchánka by došlo ke konzervaci dosavadního stavu, který neumožňuje odhalit konečné vlastníky některých akciových společností, a tyto společnosti tak mohou být i nadále nástrojem korupčního jednání,“ komentoval to v tiskové zprávě právník Ekologického právního servisu Martin Fadrný.


Suchánek svůj návrh zdůvodňuje nižšími administrativními náklady a tím, že nesnižuje konkurenceschopnost českých akciových společností s akciemi na majitele. Firmy by podle Suchánkovy změny nemohly od příštího roku vydávat akcie na majitele, pokud nebudou zaknihovány nebo imobilizovány.

Nepřítomnost Blažka nemusela být důvodem odložení hlasování

„Neměli prostě dost hlasů, tak to odložili,“ říká jeden z opozičních poslanců. A jeho slova potvrzují i někteří z řad koalice - a to jak z TOP 09, tak z ODS. „Je to řež,“ řekl Aktuálně.cz jeden z poslanců ODS a dodal: „Ta slušnější část je proti, je tam ale skupinka, která jde za Suchánkem.“ Podle něj nejde o většinu, ale jejich hlasy by při schvalování celého zákona chyběly. Server zároveň připomněl, že Pavel Suchánek je známý svým výletem za golfem do Dubaje, kdy letenky za společnost zaplatil jeho asistent v hotovosti a poslanec dodnes zcela nedoložil, že peníze byly jeho.

V současné době si mohou společnosti vybrat, zda chtějí vydat své akcie na jméno, či anonymně na majitele. Podle ministerstva spravedlnosti toho však lze využít například k praní špinavých peněz. Případná regulace podle ministerstva spravedlnosti zajistí možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací.

„Jedná se o nový samostatný zákon. Vláda k tomuto problému přistoupila zodpovědně na rozdíl od některých populistických snah pouze navrhnout zákaz těchto akcií,“ uvedl po jednání vlády v květnu 2012 tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Inspiraci pro vytvoření předlohy podle něj jeho resort hledal v zahraničí - konkrétně v Rakousku, Německu a Švýcarsku. „Chceme, aby orgány činné v trestním řízení a obecně orgány státu měly možnost získat informaci, kdo je vlastníkem akcií, a tím bojovat proti tomu, aby někdo skrze anonymní akcie pral svoje špinavé peníze,“ uvedl Pospíšil.

Opozici ani vládní návrh nestačí - žádá úplné zrušení

Sněmovna už dříve zamítla návrh ČSSD na úplné zrušení anonymních akcií. Věci veřejné  navrhly zrušení těchto cenných papírů ve druhém čtení. Opozice i nynější vládní návrh kritizuje. Je totiž podle ní nedostatečný a nadále žádá úplné zrušení cenných papírů na doručitele. Veřejnosti totiž zůstanou vlastníci akcií na majitele dál skrytí, což vadí neziskovým organizacím. „Může se s tím začít obchodovat nebo se objeví alternativní rejstříky a výpisy akcionářů,“ myslí si ředitel Transparency International David Ondráčka.