Pohádková nabídka: Mladí Řekové míří k Emirates

Atény - Stovky mladých Řeků chtějí rozšířit tým arabských aerolinek Emirates. Letecká společnost jim nabídla zhruba tisícovku volných míst stevardů. Přišli by si tak na plat kolem dvou tisíc eur. Řecko se nyní potýká s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v Evropě dosahující 27 procent. Bez práce je tam mezi mladými každý druhý Řek.

Nabídka Emirates oslovila stovky mladých Řeků. Doma totiž mnozí z nich o práci nezavadili dlouhé měsíce. Aerolinky po nich navíc nepožadují ani praxi. Bez šancí tak není třeba třiadvacetiletá studentka Simone Stathatouová. „Nemám v této oblasti žádné zkušenosti, ale to má tady z nás asi málokdo. Každý sem přichází z jiného pracovního prostředí, takže si myslím, že šanci máme všichni,“ prohlásila dívka. 

Třeba pro Despinu Dimitriadouovou by znamenala pozice v Emirates velký profesní obrat. Víc než deset let totiž studovala architekturu. Místo stevardky by tak pro ni bylo krokem do neznáma. „Ano, je to docela extrémní, ale když jsem nenašla práci jako architektka, tak proč nezkusit tohle? V budoucnu bych se možná vrátila zpět,“ konstatovala Dimitriadouová.

Mnoho z uchazečů, kteří se konkurzu zúčastnili, by podle svých slov neváhalo kvůli stabilnímu a dobře placenému místu odejít od svých přátel a rodiny. „Donedávna jsem pracovala, ale bohužel mě propustili. Tohle je velká příležitost - je to výzva a můžete získat mnoho zkušeností. Je to stabilní zaměstnání s velkým platem a hradí vám všechny výdaje. Samozřejmě to znamená žít daleko od domova, ale co můžete dělat - to je cena, kterou musíte zaplatit,“ poznamenala nezaměstnaná úřednice Patty Margaritiová. 

Letectví celosvětově nabízí ke čtyřem tisícům míst pro palubní personál. Nábory jsou velmi úspěšné mezi uchazeči ze středomořských zemí, které zasáhla recese. Štěstí v aerolinkách tak zkouší hlavně Španělé, Italové nebo právě Řekové. Naopak severské národy nebo Němci se tolik nehlásí.

V Řecku je rekordní počet nezaměstnaných, růst se čeká až v roce 2014

Řecko se nachází už v šestém roce ekonomické recese, která se táhne od globální finanční krize a prohloubila ji těžká domácí dluhová krize. V roce 2011 HDP země klesl o 7,1 procenta. Míra nezaměstnanosti přitom stoupla na listopadový rekord z říjnových 26,6 procenta a je více než dvojnásobkem průměru eurozóny.

Řecko podle odhadů ekonomů a vládních institucí může čekat návrat k růstu nejdříve příští rok. Pro letošní rok řecká vláda odhaduje pokles na 4,5 procenta, zatímco Evropská unie spolu s Mezinárodním měnovým fondem očekávají oslabení řecké ekonomiky o 4,2 procenta. 
   
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat EU a MMF o finanční pomoc. Výměnou za pomoc od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty obyvatel.