Parket pražské burzy zřejmě opustí i AAA Auto

Praha - AAA Auto projedná stažení všech svých akcií z obchodování na burzách v Praze a Budapešti. Skupina autobazarů k tomuto kroku svolala mimořádnou valnou hromadu. Firma ale svůj plánovaný krok blíže nekomentovala.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

AAA Auto má nyní na pražské burze celkem 67,76 milionu akcií. Na burzách se s akciemi AAA začalo obchodovat koncem září 2007, jejich hodnota v Praze je nyní ve srovnání s upisovací méně než poloviční.

Většinu skupiny AAA Auto drží podnikatel Anthony Denny, který byl koncem ledna konečným vlastníkem zhruba 77 procent společnosti. Zbytek akcií firmy se pak obchoduje na burzách v Praze a Budapešti. Denny se od loňského srpna snažil prodat majoritní podíl svých akcií, na konci ledna ale oznámil, že prodej pozastavil. Zdůvodnil to situací na kapitálovém trhu.

Pražská burza
Zdroj: isifa/LN
Autor: Jindřich Mynařík

Jmenovitá hodnota akcií je 0,10 eura (2,50 koruny). Na pražské burze dnes akcie AAA zakončily beze změny na 24,60 koruny, v roce 2007 je zde firma upsala za 55,10 koruny. Březnová valná hromada bude jednat také o pověření představenstva firmy tím, aby stažení akcií zajistilo. Někteří akcionáři mají možnost požadovat, aby společnost jejich akcie odkoupila podle maďarského práva.

Společnost AAA Auto založil Denny v roce 1992. Jejím generálním ředitelem pak byl do loňského července, kdy předal řízení současné šéfce Karolíně Topolové. AAA Auto loni prodala 51 364 ojetých automobilů, což je meziroční nárůst o 14,6 procenta. Provozuje 30 poboček v Česku, na Slovensku a v Rusku. V příštích třech letech se chce vrátit do Maďarska a Polska a vstoupit na Ukrajinu.