Nastoupila éra měnových válek?

Moskva - Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí G20 budou v Moskvě jednat především o měnové politice. Některé země přitom už dříve řekly, že dosud byla příliš uvolněná, a navrhují změny v určování kurzů. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) jsou ovšem slova o měnové válce nadnesená.

Zdroj: ISIFA/Canadian Press Autor: Graeme Roy

Podle zástupců největších ekonomik světa situace na mezinárodních trzích došla až do stadia měnových válek. Schůzka v Moskvě má proto situaci uklidnit a vyjasnit pravidla. 

„Ministři budou chtít pravděpodobně dospět k takzvané cestovní mapě. Například ruský ministr financí Ciljanov včera večer vyjádřil přesvědčení, že jednotlivé země by neměly přistupovat k administrativním zásahům při určování kurzu měny, ale ten by mely určovat aktuální tržní podmínky,“ vysvětlil zpravodaj ČT v Moskvě Miroslav Karas. 

Státy G20 se loni zřekly devalvace, Japonsko však dohodu porušilo 

G20 se přitom na postupu shodla už loni v listopadu, kdy se státy zavázaly, že se zdrží jakékoliv konkurenční devalvace měn. Pohledy světových finančníků teď směřují hlavně k Japonsku, které úmluvu porušilo a za posledních několik měsíců svou měnu výrazně oslabilo. V Moskvě to teď budou muset vysvětlit. 

Peníze
Peníze

Jaroslav Brychta, analytik, X-Trade Brokers

„Dá se očekávat, že v sobotním společném komentáři by mohlo být zmíněno Japonsko a určité znepokojení z oslabování japonské měny. Důsledek by mohl být takový, že už začátkem příštího týdne by v reakci na tenhle komentář mohla japonská měna krátkodobě posílit. Je však otázkou, zdali to oslabování nebude pokračovat o několik dnů později.“ 


Mluvit se ale jistě bude i o euru. O vedení jeho kurzu totiž nemá jasno ani samotná eurozóna. Například Francie chce, aby se státy dohodly na střednědobém kurzu, který budou udržovat. 

Proti zásahům se ale výrazně staví Německo a oporu má i v Evropské centrální bance. Její šéf Mario Draghi tvrdí, že důležitější jsou změny v samotných státech: „Neuvážená slova o devizových kurzech jsou nevhodná, zbytečná a odsouzená k nezdaru. Prioritou jsou reformy.“ 

Slova o měnové válce jsou nadnesená, tvrdí MMF

„Já myslím, že odkazujete na nedávné pohyby kurzů a takzvaná slova o měnové válce, což je podle nás přehnané,“ uvedl mluvčí MMF Gerry Rice. Odpovídal tak na dotaz, zda výkyvy kurzů měn z poslední doby měnový fond znepokojují.

Video Komentář Jiřího Čáslavky
video

Komentář Jiřího Čáslavky

Draghi v souladu s politikou ECB nemohl říci svůj názor na to, zda je teď euro nadhodnocené, či podhodnocené. Řekl jen, že v nominálním i reálném vyjádření je kurz blízko dlouhodobých průměrů.

„Naše multilaterální hodnocení nenaznačuje žádné výrazné odchylky od správné hodnoty relevantních měn,“ potvrdil i mluvčí MMF. Jeho odpověď je prakticky stejná s reakcí hlavního ekonoma MMF Oliviera Blancharda, který nedávno řekl, že fond nevidí žádný problém u zemí, které činí kroky, jejichž cílem je vrátit ekonomiky těchto zemí zpět na dráhu růstu.

Termín měnové války se objevil například v souvislosti s požadavkem Francie, aby se eurozóna dohodla, jaký kurz eura je pro ni ve střednědobém výhledu ten správný. To ale rázně odmítlo Německo, které poukázalo na to, že Francie by si měla vyřešit svou slabou konkurenceschopnost a pak nebude muset manipulovat kurzem.

Trhy zareagují na výstupy schůzky až v příštím týdnu

Měnové dohody a závěrečnou rezoluci bude finanční svět bedlivě sledovat. Většina jednání ale proběhne o víkendu a k možnému pohybu akcií nejspíše dojde až v pondělí.