Blíží se soumrak telefonních budek?

Praha - Telefonní budka se pomalu přesouvá na seznam ohrožených druhů. Během posledních deseti let se totiž jejich počet v Česku snížil na polovinu. Jen letos zmizí z českých ulic dalších 1 600 telefonních automatů. Jenže v případě nouze a v místech se slabým mobilním pokrytím pak budou chybět.

Všechny automaty, které letos Telefónica O2 vyřadí z provozu, skončí v příbramské čtvrti Zdaboř. Na tomto hřbitově telefonních budek pak budky čeká ekologická likvidace. Provozovatel přitom zatím neví, ze kterých ulic letos automaty zmizí. Záleží hlavně na jejich vytíženosti, a ta v konkurenci mobilních telefonů rok od roku klesá. 

Zlatou éru zažily telefonní budky kolem roku 2000. Tehdy fungovalo na 30 000 automatů. „Dokážu si představit situaci, kdy člověk nemá telefonní přístroj k dispozici a potřebuje zavolat záchranku,“ varuje starosta Bučovic Radovan Válek. 

  • Telefonní automaty
    Telefonní automaty zdroj: ČT24
  • Telefonní automaty
    Telefonní automaty zdroj: ČT24

Tísňová volání kamenem úrazu?

Právě tísňová volání tvoří podstatnou část hovorů z automatů. Jen loni do nich lidé naházeli celkem 62 tun mincí. Minuta hovoru z budky vyjde na pět korun. Z mobilu se přitom volá průměrně za dvě koruny. 

Část výdělku navíc spolkne i servis budek po útocích vandalů. „Utržená sluchátka jsou evergreen. My jsme za loňský rok vyměnili 4 700 sluchátek,“ říká Luděk Kábele z Telefóniky O2. 

František Malina, mluvčí ČTÚ

„Automat musí být také v obci do 5 000 obyvatel, pokud není pokryt kvalitním mobilním signálem.“ 


Přestože se provoz automatů vyplácí jen na turistických místech, Telefónica je ze zákona musí zachovat i v každé obci do dvou tisíc obyvatel. Telefónica má povinnost provozovat budky až do konce roku 2014. Jiný zájemce o veřejnou službu zatím není. Stát ji ale Telefónice může nařídit.