Bez kreditek i počítače. Miniaturní banka v Německu je stále v zisku

Berlín – Banka v německém Gammesfeldu není zrovna z nejmodernějších – kreditní karty ani on-line bankovnictví nevede a její jediný zaměstnanec Peter Breiter si potrpí na klasický psací stroj. Přesto jedna z nejmenších bank v Německu funguje. Její zisk dělá ročně asi 40 tisíc eur (zhruba milion korun) a je stabilní. O bance se rozepsal server německého deníku Die Welt.

Banka v bádensko-württemberské obci s 500 obyvateli je jedinou v celé zemi, která má jen jednoho zaměstnance. „Dělá mi to radost,“ tvrdí ředitel banky Breiter. „Lidé mi říkali, že mě to bude brzy nudit, ale to se nestalo.“ Breiter zná totiž všechny své klienty jménem, hovoří s nimi i o soukromých věcech a právě to mu chybělo v minulém zaměstnání u velké banky. „Prodávat, prodávat, prodávat,“ o to jediné tam podle něj šlo.

Družstevní banka Gammesfeldu patří mezi deset nejmenších v Německu. Účet v ní smějí mít jen místní obyvatelé. Breiter jim vyplňuje formuláře pro příkaz k převodu na psacím stroji. K počítání navíc nerad používá počítač a raději sáhne po staré kalkulačce.

Důvěra v malou solidní banku stále roste

Klienti zachovávají ústavu věrnost. „K čemu bych potřeboval bankomat?“ říká Friedrich Feldmann. „To stojí jen spoustu peněz.“ O své bance je přesvědčena i Inge Dillová. „Je tady nejlepší úroková sazba,“ tvrdí. „Proč bych měla jít nějak jinam?“ A tak vysedávají klienti pravidelně každý týden v čekárně své banky a čekají, až jim ředitel Breiter vyplatí peníze.

Breiterův předchůdce v 80. letech musel o existenci ústavu založeného v roce 1870 bojovat. Hrozila mu totiž ztráta licence, protože v bance nebyl nikdo, kdo by jako „druhý pár očí“ mohl kontrolovat transakce. To už je pryč. V důsledku finanční krize navíc důvěra v malou, ale zjevně solidní banku ještě vzrostla.