POZOR: Na internetu bují nelegální byznys s léky na předpis

Praha - Policie a lékaři varují před nelegálním obchodem s léky na internetu. Jednoduše se tak dají obstarat přípravky jinak prodávané výhradně na lékařský předpis. Jde o antibiotika, antidepresiva nebo hormony. I přes vážná rizika takového byznysu kupující na podobné obchody přistupují čím dál častěji.

Najít inzerát na internetu zabere pár vteřin, domluvit osobní předání pak několik minut. Se skrytou kamerou a mikrofonem schovaným pod bundou vyrazila redaktorka ČT na schůzku s prodejkyní, která jí nabídla lék za 1 700 korun. Na otázku, zda není vyloženě nebezpečný, odpověděla, že „myslí, že ne“.

Inzerátů nabízejících podobná setkání jsou přitom stovky, jiní posílají léky na dobírku. Jestli jsou to originály nebo padělky, lze těžko posoudit. Rozdíl na první pohled nikdo nepozná. „Je to napodobeno tak, že to odpovídá vzhledem originálnímu léku. Problém je v tom složení,“ upozornila Lucie Šustková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Ani s originálním lékem nemá zákazník vyhráno

Dalším nebezpečím u těchto padělků je, že se do nich přidávají různé příměsi – může se jednat o těžké kovy, olovo, arzen, barviva, různá rozpouštědla. I tehdy, dostane-li zákazník od překupníka originál, navíc není jasné, jak je látka stará a jak byla skladovaná. Podobně se na internetu dají sehnat třeba hormonální látky k umělému oplodnění. Podle lékařů představují obrovské riziko. „Někomu ten samý lék nemusí udělat nic, jinému ten samý lék udělá plicní embolii, trombózu,“ podotkl gynekolog Tomáš Fait.

Přestože za nelegální lékový byznys hrozí vysoké pokuty nebo vězení, obchod v Česku kvete. „Je to běh na velmi dlouhou trať a nelze říct, že by se nám během týdne dařilo to odhalit. Ale daří se nám,“ řekla mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Policejní práci ovšem komplikuje obchodnická vynalézavost. Třeba viagru bez předpisu nabízejí na internetu v češtině zahraniční weby. Objednaný preparát pak doputuje zcela legálně z ciziny.