Nadešel čas slev - zimní vybavení až o 70 procent levněji

Praha – Hlavní sezona na horách pokračuje. Kdo ještě nenakoupil výbavu na hory, má nejvyšší čas. Slevy na zimní zboží jsou nyní znatelné. Někde zaplatíte za sportovní vybavení a oblečení i o 70 procent méně. Pro koho je to pořád moc peněz, může si vybavení půjčit. Oblíbené jsou i zájezdy za nákupy do zahraničí. Na hory přitom míří každoročně zhruba třetina Čechů. V průměru tam každý stráví devět dní.

Základní vybavení na lyže, mezi něž patří lyžáky, helma a oblečení, ještě před nedávnem vyšlo na 14 tisíc. Teď je díky zimním výprodejům o šest tisíc levnější. Padají i ceny lyží nebo třeba sáněk. Těm, kteří si výlet na hory naplánovali až na konec zimy, se s nákupem vybavení vyplatilo počkat. „Ty výprodeje jsou každoročně,“ konstatoval jeden ze zákazníků Jakub Jirka. „Priorita pro každého obchodníka je se toho starého zboží zbavit, aby měl prostředky pro nákup toho nového,“ poznamenal vedoucí prodeje Hervis Sport Martin Kvapil. 

Slevy zimního zboží se pohybují od třiceti do sedmdesáti procent. Rozhodně se v nich ale nedá pořídit vše. Například univerzální velikost nebo atraktivní značka či barva se do výprodejů nemusí dostat vůbec. 

Za nákupy vybavení jezdí Češi často do sousedního Německa

Loňský rok řadí obchodníci mezi ty slabší. V některých prodejnách to nezlepšily ani slevy. „Je to vidět, že lidé šetří,“ prohlásila jedna z ostravských prodavaček. Stále více lidí také míří za slevami a výhodným zbožím do zahraničí. Výběr je tam často větší a sortiment bohatší. Lákavé je zejména Německo. Češi nejčastěji vyrážejí do Bavorska a do Saska. Kromě oblečení a zimního vybavení si vozí i elektroniku nebo výbavu pro domácnost. Vybrané cestovní kanceláře ale pořádají i zájezdy za nákupy do Itálie nebo Anglie. 

Pro koho je i ve slevě výbava stále drahá, může si ji i půjčit, a to nejen přímo na sjezdovkách, ale i ve městech. Zájem je zvlášť v době jarních prázdnin veliký. „Můžete si půjčit letošní či loňskou lyži a vyjde vás to na desetinu pořizovacích nákladů toho celého setu,“ řekl Miroslav Kotrč pracující v půjčovně lyží. Půjčit si na týden celou lyžařskou výbavu vyjde asi na 1 500 korun. 

Jarní prázdniny nahrávají vlekařům a hoteliérům

Vlekaři a hoteliéři můžou být zatím se zimní sezonou spokojení. Třeba do Krkonoš dorazila spousta lyžařů o Vánocích a na Silvestra, po lednovém propadu je teď únor vyprodaný. V největším zdejším areálu Černá hora - Pec pod Sněžkou se jen do teď vystřídalo už půl milionu lyžařů. „Návštěvnost je naprosto stejná jako loni, ty silné týdny – prázdniny Praha 1 až Praha 5, u nás tady v příhraničí jsou důležité i prázdniny Dolního Slezska, Wroclavsko, Opole,“ konstatoval Petr Hynek, ředitel skiareálu. 

Peníze, které tu lidé utratí, uvidí už příští zimu v podobě lepších služeb. Provozovatelé horských středisek chystají investice za desítky milionů. „Stavba šestisedačkové lanovky z Hofmanových bud, k tomu by měla vzniknout nová sjezdovka o délce 1 500 metrů a parkovací plocha přímo na Hofmanových boudách,“ uvedl Hynek. 

Z dlouhodobého pohledu je letošní sezona v Krkonoších zatím průměrná. Hůř na tom byli vlekaři třeba předloni, naopak víc lidí sem přijelo v sezoně 2007/08.

I v Jeseníkách jsou letos vlekaři spokojení. Díky perfektním sněhovým podmínkám jsou sjezdovky každý den plné. Horší je to ovšem v restauracích. Lidé totiž šetří. „Oproti loňsku máme nárůst klientů, ale lidi nemají tolik peněz, nemůžou si dovolit takový standard, jaký byl v loňském roce,“ řekl majitel hotelu Rostislav Vaněk. Situaci tak zachraňují Poláci, kteří to mají pár desítek kilometrů.