Egyptské vykopávky zarazil nedostatek peněz

Káhira - Egypt zastavil veškerý archeologický průzkum v zemi. Kvůli nestabilní politické situaci je ekonomika v útlumu a pro badatele nejsou peníze. Na zemi tak tvrdě dopadá útlum turistického ruchu.

Nestabilita v zemi po svržení prezidenta Husního Mubaraka a pokračující násilí v ulicích vystrašily turisty. Egypt tím pádem přišel o jeden z klíčových zdrojů příjmů. „Naše příjmy závisí na turistice a ta upadá. Čelíme opravdu kritické finanční situaci. Zastavili jsme proto vykopávky, protože je nemáme jak financovat,“ vysvětlil egyptský ministr pro starověké památky Mohammed Ibrahim. 

Obří muzeum egyptologie má být postaveno včas 

Program bádání po starověkých památkách, především v hrobkách, přitom běžel naplno. Teď když Egypťané práce stahují, pokračují zahraniční vědci. Ministr Ibrahim taky věří, že se nezpozdí výstavba obřího muzea egyptologie, které má vyrůst nedaleko slavných pyramid. „Bude to největší muzeum egyptských památek, hlavně z dob faraonů. Staví se na ploše 17 akrů, bude opravdu obrovské. Snad přiláká další turisty, ti jsou pro naše příjmy rozhodující,“ dodává Ibrahim. 

Egyptské muzeum v Káhiře
Egyptské muzeum v Káhiře

Se skomírající ekonomikou se pojí i řada dalších problémů. Káhiřané například už týdny nemohou sehnat naftu. U čerpacích stanic se tak tvoří nekonečné fronty. „Krize silně zasahuje naše každodenní životy. Nejím ani nespím, poslední dva dny jsem strávil hledáním paliva pro moje auto,“ říká řidič Saíd Lutfy. 

Násilí v jiných částech Egypta mezitím neutichá. Emoce vyvolává případ 21 lidí, kteří byli odsouzeni k smrti za podíl na tragédii při fotbalovém zápase v Port Saidu loni v únoru. Zahynulo tehdy sedm desítek lidí a viníci teď mají být popraveni. Při protestech proti verdiktu už ale zemřelo dalších 26 lidí a lidé žádají potrestat i jejich smrt. 

Egypt zvažuje prohibici ve velkých městech 

Egyptské úřady ve snaze zajistit pořádek plánují například i zákaz prodeje alkoholu ve velkých městech. Liberální opozice to kritizuje jako omezení svobod a obává se dalšího útlumu turistiky. Vláda ale argumentuje omezením agresivity v některých obytných čtvrtích.