Společnost Iberia zrušila kvůli stávce přes tisíc letů

Madrid - Zaměstnanci španělské letecké společnosti Iberia zahájili první ze tří plánovaných stávek. Protesty proti propouštění a snižování platů by měly trvat pět dní. Do práce tak až do pátku nepřijde pozemní ani letecký personál. Aerolinie kvůli tomu zrušily na 1 200 letů, jen během dneška nevyletí 236 spojů.

Letecká společnost Iberia plánuje zrušit přes tři tisíce pracovních míst a snížit platy. Letušky, piloti ale i ostatní pracovníci proto stávkují. „Zaměstnanci nemají jinou možnost než udělat tento radikální krok. Chtějí prostě bránit svoje pracovní místa,“ řekl člen odborů a zaměstnanec Iberie Eduardo García.

Firma má problémy už delší dobu, jen od ledna do září minulého roku měla ztrátu ve výši 260 milionů eur. Kvůli stávce bude zrušeno přes tisíc letů a mnoho lidí tak čeká při cestování komplikace. „Měl jsem letět se společností Iberia do Madridu a pak přestoupit na jiné letadlo do Brazílie. Letadlo ale neletí, musím si teď vyhledat jiné spojení,“ postěžoval si jeden z pasažérů. Iberia svým cestujícím doporučila, aby pozorně sledovali internetové stránky kvůli aktuálním informacím o stavu letů.

Na spoje do Česka prý nebude mít stávka vliv

Stávka se dotkne nejen samotné Iberie, ale také jejích dceřiných společností, jako jsou Vueling, Air Nostrum a Iberia Express. Na plánované spoje do České republiky ale nebude mít vliv. Podle informací od dopravců by během dneška měly do Prahy dorazit všechny spoje Iberie a Vuelingu z Barcelony a Madridu, řekla mluvčí Letiště Václava Havla Praha Eva Krejčí.

Zaměstnanci budou v únoru a březnu stávkovat ještě dvakrát. Druhá stávka by měla proběhnout od 4. do 8. března a třetí pak od 18. do 22. března. Podle odhadu odborníků způsobí tři pětidenní stávky škody za přibližně 100 milionů eur. Iberia ale není jediná společnost, která ve Španělsku propouští. Podobně je na tom třeba i Bankia nebo Vodafone.

Video Leteckou společnost Iberia zasáhla stávka
video

Leteckou společnost Iberia zasáhla stávka