Ekonomiku Mugabeho Zimbabwe má zachránit tabák

Harare - Do Zimbabwe se vrací pěstování tabáku. Letos se má výnos plodiny zvýšit skoro o čtvrtinu na 170 tisíc tun. Země kdysi proslulá exportem tabáku v minulých letech doplácela na režim Roberta Mugabeho. Diktátor totiž bez náhrady zkonfiskoval úrodné farmy bělošských farmářů a přerozdělil je černošským bezzemkům. Zimbabwe doufá, že tabák opět zlepší její ekonomiku, která je z velké části závislá na zemědělství.

Charles Mufudze pěstuje tabák pátým rokem a zaměstnává už 50 lidí. Dřívější ranč bílého farmáře je typickým obrázkem toho, jak pěstování tabáku Mugabeho režim změnil. „Tabák znamená pro mnoho černých farmářů příležitost. Můžeme vydělávat americké dolary, a to je vlastně hlavní důvod, proč jsem se do pěstování tabáku pustil,“ konstatoval Mufudze.

Produkce dramaticky klesla, nyní přichází obrat

Přerozdělení půdy znamenalo výrazný pokles produkce - z 237 tisíc tun v roce 2000 na pětinu o osm let později. Teď už se naštěstí trend obrátil a zvyšuje se i počet pěstitelů. Ten se od minulého roku téměř zdvojnásobil. „Všichni obdělávají víc hektarů, a to výrazně. Je jasně vidět, že brzy zaplníme tu mezeru po komerčních farmářích a budeme mít stejné výnosy, jako kdysi mívali oni,“ podotkl Mufudze.

Většina nových farmářů jsou přitom na rozdíl od dřívějška malí pěstitelé. Běloši totiž ze země odešli, nebo působí jako poradci.

Výnosy tabáku stoupají, i když si někteří stěžují na nedostatek vládní podpory, špatnou infrastrukturu nebo letošní nepříznivé počasí. „Očekáváme produkci mezi 156 a 170 tisíci tunami. Stále sledujeme důsledky pozdního nástupu dešťů, které, když konečně přišly, byly příliš prudké a v některých regionech způsobily záplavy,“ konstatovala předsedkyně Asociace tabákového průmyslu a marketingu Monica Chinamasová.

Vláda, která se dostala k moci v roce 2009, ukončila léta trvající hyperinflaci tím, že zavedla americký dolar, ale ekonomika je tu stále křehká. Podle analytiků bylo dosaženo určité míry ekonomické stability, zemi ovšem trápí vysoká nezaměstnanost.

V zimbabwské pokladně zbylo chvíli jen pár tisíc

Ministr financí Zimbabwe Tendai Biti v lednu přiznal, že vláda nemá peníze na uspořádání voleb a referenda o nové ústavě. Po výplatách státních zaměstnanců zbylo na krátkou dobu ve státní pokladně jen v přepočtu kolem čtyř tisíc korun. Informoval o tom tehdy britský server BBC. Ministr z toho obvinil společnosti, které v zemi těží diamanty a vládě neodvádějí stanovené poplatky.