Facebook má miliardový zisk, na daních ale nezaplatil ani cent

Los Angeles - Facebook je gigantem mezi sociálními sítěmi, má obrovské zisky, i tak ale za rok 2012 neodvedl ani dolar na daních. Spojené státy budou naopak platit jemu. Společnost Marka Zuckeberga vyinkasuje přes 400 milionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy americké mimovládní organizace Citizens for Tax Justice (CTJ), která dlouhodobě řeší daňovou politiku v USA. Společnost totiž uplatnila daňové odpočty na zaměstnanecké akcie. Vysoko postavené zaměstnance jimi buď přímo odměňovala, nebo jim na akcie zaručila výhodné předkupní právo.

Jen za minulý rok vydělal Facebook ve Spojených státech přes miliardu dolarů. Na konci ledna zveřejnil výroční zprávu, jejíž výsledky vyvolaly rozporuplné reakce. Za minulý rok neodvedla společnost na daních ani cent. Přitom ještě před časem magazínu Businessweek tvrdila, že v minulém roce jí vznikla daňová povinnost ve výši 559 milionů dolarů.

Podle informací organizace Citizens for Tax Justice (CTJ) má Facebook pro následující roky v záloze ještě další daňové prázdniny, které vznikly v důsledku vstupu společnosti na burzu. Jedná se až o 2,17 miliardy dolarů, celková výše daňových úlev by se ale podle CTJ mohla vyšplhat až na 3,2 miliardy dolarů. Mluvčí Facebooku se k situaci odmítla vyjádřit.

Vedení společnosti už před časem oznámilo, že tento rok se bude soustředit na investice a najímání nových zaměstnanců. Více než na krátkodobé zisky se prý Facebook chce soustředit na růst v delším horizontě.