Suchánek, zastánce měkčí regulace, působí ve firmě s anonymními akciemi

Praha – Poslanci ODS Pavlu Suchánkovi se nezamlouvá vládní návrh na regulaci anonymních akcií a žádá, aby už vydané anonymní akcie mohly dál existovat. Deník Insider přitom uvedl, že Suchánek působí od loňského prosince ve firmě MPS Holding využívající právě anonymní akcie. Podle poslance už ale firma pracuje na tom, aby měla akcie na jméno. O střet zájmů podle něj nejde.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jindřich Minařík

Suchánek se loni v prosinci stal předsedou dozorčí rady firmy MPS Holding, která anonymní akcie využívá. Poslanec ale odmítl, že by to byl ve vztahu k jeho momentální politické aktivitě střet zájmů. „Ta firma už pracuje na tom, aby měla akcie na jméno. To byl můj požadavek, když mě požádali o spolupráci,“ uvedl Suchánek. MPS Holding se zabývá poradenstvím a také energetikou a teplárenstvím: třeba výstavbou a provozováním zdrojů na biomasu nebo výrobou energetických potrubí.

Suchánek se ohradil - žádné akcie MPS Holding prý nevlastní

Jeho slova potvrdil Josef Ježek, personální a právní ředitel firmy MPS Holding: „Proces převodu akcií byl zahájen,“ řekl. Suchánek konstatoval, že ani jako činovník statutárního orgánu žádné akcie MPS Holding nevlastní. „Nevlastním vůbec žádné,“ řekl doslova. Ověřit pravdu však nelze, u anonymních akcií se může měnit majitel vteřinovou rychlostí (předáním z ruky do ruky).

Pražská burza
Zdroj: isifa/LN
Autor: Jindřich Mynařík

Suchánek přišel s pozměňovacím návrhem na jemnější regulaci anonymních akcií. Plošné omezení by podle něj mělo pro firmy drastické finanční náklady. Rovněž tím prý vláda neplní svůj slib, že chce podnikatelům ulevit od přílišné administrativy - společnosti budou muset dělat další valné hromady a tisknout nové akcie.

„Prioritní je však to, že dáváme všechny firmy do jednoho pytle a o všech tvrdíme, že jsou darebáci, kteří korumpují úředníky ve státu. Tak to není. Firmy tady podnikají řadu let, čistě, platí zde daně a já bych je nechtěl házet do jednoho pytle. Můj návrh je to, že za státní peníze může podnikat pouze firma, která odhalí svoji vlastnickou strukturu, a ty ostatní bych ponechal ve stávající situaci,“ prohlásil Suchánek.


Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se rok od účinnosti zákona transformovaly na akcie na jméno. Firmy každopádně budou muset své akcionáře odkrýt.