Británie chce v Indii víc zakázek, do země míří rekordní delegace

Dillí - Do Indie vyrazila největší britská obchodní delegace v historii. Přes 100 zástupců britských firem s podporou premiéra spojeného království Davida Camerona chce získat na tamním trhu více zakázek. Cameron dokonce slíbil, že do roku 2015 jejich počet zdvojnásobí. Navíc chce mezi oběma zeměmi dohodnout obchodní partnerství v oblasti infrastuktury, strojírenství a vzdělání.

Britský vývoz do rozvojových zemí včetně Indie loni přesáhl 27 miliard dolarů. Za poslední 4 roky se tak víc než zdvojnásobil. Zatím je to ale malý zlomek celkového vývozu Spojeného království. Ten je stále nejvíc zaměřen na západní Evropu a Spojené státy. „Indie je jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik a pro nás je to zářící hvězda budoucnosti. Musíme se tam dostat co nejdřív, a to naše firmy dělají,“ podotkl Cameron.

Nedávno Indii navštívil i zástupce obchodního rivala Británie - francouzský premiér Françoise Hollande. V zemi strávil čtyři dny a jednal s jeho indickým protějškem o dodání 126 francouzských stíhaček Rafael. Ani jedna strana úplné uzavření obchodu zatím nepotvrdila. Vše je ale prý na dobré cestě. „V podstatě jsou Indové určitými zachránci. Krize postihla trh v USA i v eurozóně. Japonsko i Čína mají taky své problémy, a tak se hledal velký rozvíjející se trh. Indie byla ta pravá a je jednou z klíčových oblastí pro Francii i Británii, to je jasné,“ konstatoval hlavní analytik Alpami James Hughes.

Krizí postižené evropské státy se snaží najít odbytiště právě v zemích společenství BRICS. Ty charakterizuje vysoký počet obyvatel a velká kupní síla. Jde o Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Už dnes v těchto zemích žije přes 42 procent obyvatel planety. V roce 2050 to bude podle předpokladů investičně obchodní agentury Goldman Sachs pět nejsilnějších ekonomik světa.