Lesům ČR klesne kvůli církevním restitucím zisk o 40 procent

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos čeká pokles zisku na 3,7 miliardy korun z původně plánovaných více než šesti miliard korun. Důvodem poklesu jsou církevní restituce, stagnace cen dřeva a snížení finančního majetku podniku odvodem šesti miliard korun do státního rozpočtu. S finančním plánem na letošní rok dnes souhlasila dozorčí rada LČR. Za celý loňský rok čekal podnik zisk 5,5 miliardy korun.

Lesy ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, blokují pro církevní restituce přibližně 142 tisíc hektarů lesních pozemků. Je to asi 11 procent lesů, na kterých hospodaří. „Lesy ČR po novele zákona o státním podniku odvedou do státního rozpočtu více peněz, než se původně předpokládalo,“ uvedl k finančnímu plánu předseda dozorčí rady LČR Miroslav Zámečník.

Přes nižší zisk LČR letos počítají se zvýšením výdajů na investice a opravy o miliardu korun na 3,1 miliardy korun. Většina investičních peněz půjde na opravy lesní infrastruktury včetně lesních cest a na vodohospodářské stavby. Více peněz budou Lesy ČR investovat i do podpory veřejně prospěšných funkcí lesů v rámci tak zvaného Programu 2020. „Na tyto účely půjde rekordních téměř 100 milionů korun,“ uvedl mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Dozorčí rada podniku odmítla firmě LESS zaplatit více než 6 miliard

Dozorčí rada podniku odmítla požadavek těžařské firmy LESS & FOREST a insolvenční správkyně firmy na zaplacení 6,36 miliardy korun. Potvrdila tak postoj vedení LČR, které uplatněné nároky neuznává. Firma LESS & FOREST a insolvenční správkyně se zaplacení více než šesti miliard domáhají žalobami v rámci insolvenčního řízení na LESS & FOREST, která do svého krachu loni v říjnu byla největším obchodním partnerem LČR. Údajně se LČR měly podle žalob o uvedenou žalovanou částku na úkor společnosti LESS & FOREST bezdůvodně obohatit. 

LESS & FOREST nehodlá na svých stanoviscích po dnešním vyjádření dozorčí rady LČR nic měnit. „Trváme na tom, že potíže a následná insolvence LESS & FOREST byly způsobeny především zneužitím dominantního postavení Lesů ČR na trhu,“ uvedl mluvčí LESS & FOREST Karel Samec. „Lesy ČR i dozorčí rada považují obě žaloby za ryze účelové a deklarují, že smlouvy uzavřené s LESS & FOREST jsou platnými právními úkony a vzešly z výsledků zadávacích řízení ve smyslu zákona o veřejných zakázkách,“ uvedl Boublík. Podle státního podniku mají žaloby za cíl šokovat výší uplatněného nároku, a tím odpoutat nežádoucí pozornost od situace společnosti LESS & FOREST.

Holdingová společnost LESS a její dceřiná firma jsou v insolvenci od loňského podzimu. Později se v úpadku ocitla i společnost LESS & TIMBER. Na konci ledna věřitelé společnosti LESS & FOREST rozhodli o tom, že úpadek této firmy bude řešen reorganizací. Společnost má vypracovat reorganizační plán a předložit ho věřitelům ke schválení. Do insolvenčního řízení se přihlásilo 1 497 věřitelů s více než 1 600 pohledávkami.

LČR vypíší tendr na poskytování právních služeb za 400 milionů

Lesy ČR chtějí vypsat veřejnou zakázku na poskytování právních služeb za 400 milionů korun na období čtyř let. Podnik by také měl jednat o snížení cen na servisní služby na informační technologie. Informoval o tom mluvčí podniku Boublík.

„Dozorčí rada podniku doporučila tuto veřejnou zakázku konzultovat s organizací Transparency International ČR,“ uvedl Boublík. LČR chtějí veřejnou zakázku zadat v otevřeném nadlimitním zadávacím řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Hodnota zakázky podle mluvčího odpovídá náročnosti a závažnosti řešené právní agendy LČR.