Srbsko se bojí jedů v mléce a stahuje balkánské výrobky z obchodů

Bělehrad - Inspektoři odhalili na Balkáně jedy v mléce, konkrétně aflatoxiny s rakovinotvorným účinkem. Například v Srbsku už tyto výrobky stahují z obchodů. Jenže tamním obyvatelům se nelíbí, že zdravotní organizace výsledky držely v tajnosti příliš dlouho.

Srbská vláda se nakonec rozhodla stáhnout z obchodu až 50 různých mlék. „Vzorky mléka z Maďarska, Slovinska a Německa byly pozitivní. Mám taky další podezřelé zásilky ze Srbska,“ vysvětlil vedoucí srbské veterinární kanceláře Ljubomir Kalaba.

Prodávané mléko podle výzkumu obsahuje aflatoxiny. Tedy plísně, které můžu způsobit řadu onemocnění včetně rakoviny. „Nebudu pít mléko, dokud vláda neřekne, že je to bezpečné,“ říká jedna ze zákaznic. 

Množství toxinů v mléce údajně není škodlivé

K špatnému stavu mléka přitom přispělo hlavně extrémně suché počasí. Ve většině obilí, které se používá jako krmivo pro krávy, se totiž množily právě jedovaté plísně. Podle výrobců se ale není čeho bát.

Další ze zákaznic, Damjana Kusmuková, soudí, že je v této době ve všech potravinách více či méně nějaký jed: „Nemyslím si, že je v mléce tolik toxinů. Museli bychom vypít asi dvacet litrů, aby nás to nějak ohrozilo.“

FARMÁŘI SE BRÁNÍ

Ljubisa Jovanović, vlastník mléčné farmy

„Stát zvedl laťku na množství obsažených toxinů v mléce. Mléko je ke konzumaci naprosto bezpečné. Je to jen otázka zvyšování standardů kvality.“


Před několika dny přišly zprávy o toxinech obsažených v mléce taky z Chorvatska. Nově se pak čeká na výsledky z Nizozemska. Podle srbského ministerstva zdravotnictví ale není důvod k panice. Přesto na hranicích zavedlo přísnější kontroly.