Finové už nechtějí ztrácet čas s nakupováním. Mají na to aplikaci

Helsinky - Finové vytvořili aplikaci, která za ně nakupuje. Konkrétně podle jejich preferencí, chutí anebo třeba alergií. Tašku s potravinami pak dostanou doslova až pod nos.

„Jdete do obchodu, který má 300 čtverečních metrů a 15 tisíc různých výrobků. Takže se nemůžete rozhodnout, co vlastně chcete koupit. Chodíte jen sem a tam,“ popisuje své zkušenosti s nakupováním v obchodech uživatel aplikace Jukka Paulin. Ten už dnes kupuje potraviny jen prostřednictvím aplikace. 

Kalle Koutajoki, generální ředitel společnosti Foodie

„Aplikace vám řekne přesně kolik, kde a co stojí. Sbírá totiž informace skoro z devíti set obchodů. Vidíte cenu, sortiment, nutriční hodnotu a složení potravin. Zákazník si je může navolit, nechat si je přivézt, nebo si je vyzvednout. A tím taky ušetří čas i peníze.“ 


Aplikace si navíc pamatuje historii nákupů. Podle toho umí navrhnout další požadované potraviny ve slevách nebo v jiných akcích. Lidé si můžou zvolit třeba i na co jsou alergičtí nebo jakou energetickou hodnotu jednotlivých výrobků chtějí. Na výběr pak mají i recepty. 

Kdo chce nakupovat, ale neví co, tomu pomůžou recepty

„Chceme svým zákazníkům pomáhat v každodenním životě. Takže když si vymyslí, že dneska chtějí uvařit své rodině nějaké jídlo, je to jednoduché jim pomoct. Stačí si vybrat recept a my jim potraviny přivezeme,“ vysvětluje vedoucí supermarketu Ilkka Alarotu. 

„Aplikaci používáme jednou týdně. Nakoupíme asi za 50 až 70 eur. Hlavně těžké věci, běžné potraviny a taky něco pro děti,“ říká nakupující Paulin. Obchodníci si přitom aplikaci jen chválí, protože se jim díky ní zvedají prodeje. Někdy se můžou vyšplhat nahoru až o desítky procent. Kromě severských států proto chtějí tvůrci internetového pomocníka rozšířit i do dalších zemí, a to hlavně do střední Evropy.