Čeští exportéři se těší na podzim, bude líp

Praha - Český vývoz od začátku roku klesá. Zlepšit by se situace mohla podle exportérů už na podzim. To by měly přijít zakázky od nejdůležitějšího obchodního partnera - Německa. Jen na sousedy ale vývozci spoléhat nechtějí. Zákazníky hledají po celém světě.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Jan Haas

Přestože je ještě do prvního sněhu daleko, v čokoládovně Fikar už začali připravovat adventní kalendáře na zimu. Právě na konci roku čekají exportéři, že se jim zvednou prodeje. Jen loni vyvezli obchodníci zboží a služby za víc než tři biliony korun. Přes osmdesát procent směřovalo na trhy Evropské unie.

Věhlas českých strojů a mikroskopů

Zbytek Češi prodávají právě na trzích, kde se zákazníci nebojí utrácet. Stále důležitější je pro exportéry Rusko, které modernizuje výrobu. Nakupuje strojírenské výrobky a elektrotechniku. Jihovýchodní Asie zase láká české firmy, které staví energetické sítě. V byznysu s rychle bohatnoucími obchodníky v Číně vedou tuzemští výrobci automobilových součástek. Hodně úspěšní tam jsou třeba i výrobci mikroskopů.

Video Reportáž Vandy Kašové
video

Reportáž Vandy Kašové

Tuzemské firmy se přitom snaží najít nové zákazníky po celé planetě. Například Koh-i-noor dodává hned do 70 zemí světa, v Českých Budějovicích vyrábí kancelářské potřeby 165 let. „Nahoru jde především Rusko. Co může být překvapivé, významný nárůst má Vietnam, Spojené státy americké a Turecko,“ říká zástupce ředitele firmy Vlastimil Bříza.

Navíc některé firmy dodávají do exotických zemí nepříliš české zboží. Důkazem může být bylinkový čaj z firmy Sonnentor, který se vyváží až do Indonésie. Český export je ale závislý především na automobilovém průmyslu a méně vzdálených zákaznících. Také díky tomu, že za auta začali Němci opět utrácet, pomohli letos na jaře vývozci českému hospodářství z dlouhé recese.

Jak je na tom tahoun českého exportu Německo?

Zpřesněné údaje německého statistického úřadu definitivně potvrdily, že je tamní ekonomika na vzestupu. HDP totiž ve druhém čtvrtletí rostlo o 0,7 procenta. Podle statistiků je hospodářství v nejlepší kondici od roku 2011, což je dobrá zpráva i pro Česko, které je na něm závislé.

Motor evropské ekonomiky si totiž i během krize udržel slušnou výkonnost a vyhnul se vlnám propouštění, které se přelévaly Evropou. S nezaměstnaností pod sedm procent je na tom dokonce nejlépe za posledních 20 let.

Přesto jsou analytici směrem k závěru roku opatrní. Pro letošní rok počítá německá centrální banka se slabým růstem HDP. Ten by se měl zlepšit jen o 0,3 procenta. Vláda kancléřky Angely Merkelové, kterou čekají příští měsíc parlamentní volby, to ale vidí o něco pozitivněji. Ekonomika by podle ní mohla vyrůst o 0,5 až 0,75 procenta.